Oscary 2023: Rewolucja w przyznawaniu nagród. Kandydat do "najlepszego filmu" będzie musiał spełniać standardy. Dlaczego? Jakie? Od kiedy?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Hollywood: Rewolucja w przyznawaniu Oscarów. Kandydat do "najlepszego filmu" będzie musiał spełniać standardy. Dlaczego? Jakie? Od kiedy?
Hollywood: Rewolucja w przyznawaniu Oscarów. Kandydat do "najlepszego filmu" będzie musiał spełniać standardy. Dlaczego? Jakie? Od kiedy? MARK RALSTON/AFP/East News
Aby móc kandydować do Oscara w 2024 r. w kategorii "najlepszy film" obraz będzie musiał spełniać dwa z czterech standardów. Wprowadza się zapisy o reprezentacji kobiet, niedostatecznie reprezentowanych grupach rasowych lub etnicznych oraz osobach LGBTQ+.

Amerykańska Akademia Sztuki i Nauki Filmowej przyznająca Oscary ogłosiła właśnie nowe standardy reprezentacji i kwalifikacji do Oscarów w kategorii "najlepszy film". Standardy te mają zachęcać do "sprawiedliwej reprezentacji na ekranie i poza nim, aby lepiej odzwierciedlać różnorodność widzów oglądających filmy". Zaczną obowiązywać w 2024 r.

„Przysłona (kamery, aparatu) musi się poszerzyć, aby odzwierciedlić naszą różnorodną globalną populację zarówno w tworzeniu filmów, jak i wśród widzów, którzy się z nimi łączą. Akademia jest zobowiązana do odegrania istotnej roli w urzeczywistnianiu tego planu” - oświadczyli prezes Akademii David Rubin i dyrektor generalny Akademii Dawn Hudson. „Wierzymy, że te standardy będą katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży” - czytamy w oświadczeniu Akademii przyznającej najważniejsze nagrody filmowe na świecie.

Aby móc kandydować do Oscara w 2024 r. film będzie musiał spełniać dwa z czterech z poniższych standardów:

Aby osiągnąć Standard A, film musi spełniać jedno z poniższych kryteriów:

Co najmniej jeden z głównych aktorów lub znaczących aktorów drugoplanowych pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej.

Co najmniej 30% wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych pochodzi z co najmniej dwóch z następujących niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Główna fabuła, temat lub narracja filmu koncentruje się na niedostatecznie reprezentowanej grupie (grupach): kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Aby osiągnąć Standard B, film musi spełniać jedno z poniższych kryteriów:

Co najmniej dwa z następujących kreatywnych stanowisk kierowniczych i szefów działów - dyrektor obsady, operator, kompozytor, projektant kostiumów, reżyser, montażysta, fryzjer, charakteryzator, producent, scenograf, dekorator scenografii, dźwięk, kierownik efektów wizualnych, scenarzysta - następujące grupy niedoreprezentowane: kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Co najmniej jedno z tych stanowisk musi należeć do następującej niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej.

Co najmniej sześć innych członków załogi / zespołu i stanowisk technicznych (z wyłączeniem asystentów produkcji) pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej. Te stanowiska obejmują między innymi First AD, Gaffer, Script Supervisor itp.

Co najmniej 30% ekipy filmowej pochodzi z następujących niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Aby osiągnąć Standard C, film musi spełniać OBA poniższe kryteria:

Firma zajmująca się dystrybucją lub finansowaniem filmu odbyła płatne praktyki lub staże, które pochodzą z następujących niedostatecznie reprezentowanych grup i spełniają poniższe kryteria: kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Główne studia/dystrybutorzy muszą mieć merytoryczne, stałe płatne praktyki/staże, w tym niedostatecznie reprezentowane grupy (muszą również obejmować grupy rasowe lub etniczne) w większości z następujących działów: produkcja / rozwój, produkcja fizyczna, postprodukcja, muzyka, efekty wizualne , przejęcia, sprawy biznesowe, dystrybucja, marketing i reklama.

Mini-duże lub niezależne studia/dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwóch praktykantów / stażystów z powyższych niedostatecznie reprezentowanych grup (co najmniej jeden z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej) w co najmniej jednym z następujących działów: produkcja / rozwój, produkcja fizyczna, postprodukcja, muzyka, efekty wizualne, przejęcia, sprawy biznesowe, dystrybucja, marketing i reklama.

Firma zajmująca się produkcją, dystrybucją i/lub finansowaniem filmu oferuje szkolenia i/lub możliwości pracy w celu rozwijania umiejętności poniżej linii dla osób z następujących niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, grupa rasowa lub etniczna, LGBTQ+, osoby z upośledzeniem funkcji poznawczych lub fizycznych lub osoby niesłyszące lub niedosłyszące.

Aby osiągnąć Standard D, film musi spełniać poniższe kryterium:

Studio i/lub wytwórnia filmowa ma wielu kierowników wyższego szczebla spośród niedostatecznie reprezentowanych grup (muszą obejmować osoby z niedostatecznie reprezentowanych grup rasowych lub etnicznych) w ich zespołach marketingu, reklamy i/lub dystrybucji.

Wszystkie kategorie inne niż "najlepszy film" mają być oceniane zgodne z obecnymi wymaganiami kwalifikacyjnymi stosowanymi przez Akademię Filmową.

W przypadku w 2023 r. przesłanie poufnego formularza (Academy Inclusion Standards Form) było wymagane w procesie kwalifikacji w kategorii "najlepszy film", jednak osiągnięcie progów nie było jeszcze wymagane.

Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oscary 2023: Rewolucja w przyznawaniu nagród. Kandydat do "najlepszego filmu" będzie musiał spełniać standardy. Dlaczego? Jakie? Od kiedy? - Portal i.pl

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof

Tzn. że Hollywood upadł. Kto ten ściek będzie oglądać?

d
dobry wujek

Zapraszam na dzisiaj wieczór dwóch kolegów i dwie koleżanki.. Film do rana będzie gotowy. Na pewno się jury spodoba. Można wypisywać czak.

a
ania

Ale im już odwala od tej popularnosci.

g
grzeg

Koniec prawdziwych, uczciwych Oskarów. Może i dobrze.

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie