MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osobliwy przypadek reprezentacji Afganistanu. Radość pomimo braku punktu w secie z Japonią. ''To wielka nadzieja dla afgańskich siatkarek''

Mateusz Pietras
Siatkarska reprezentacja Afganistanu kobiet podczas Igrzysk Azjatyckich
Siatkarska reprezentacja Afganistanu kobiet podczas Igrzysk Azjatyckich ASIAN VOLLEYBAL CONFEDERATION
Siatkarska reprezentacja Afganistanu na odbywających się Igrzyskach Azjatyckich rozegrała trzy spotkania. W spotkaniu z Japonią nie potrafiły zdobyć chociażby jednego punktu w secie. W trzech meczach wygrały trzydzieści jeden punktów. Jednak w przypadku Afganek wynik schodzi na drugo plan. W wyniku wojny wyrządzonej przez talibów, reprezentacja złożona z ,,uciekinierek'' cieszy się każdym dniem spędzonym na parkiecie. Za uprawianie sportu grozi im surowa kara. W Afganistanie prawa kobiet praktycznie nie istnieją.

Jedyny taki występ w historii?

Od 23 września w chińskim Hanzghou trwają Igrzyska Azjatyckie w siatkówce kobiet. Od paru dni nie milkną echa o występach reprezentacji Afganistanu, które również biorą udział. Do tej pory rozegrały trzy spotkania. O każdym meczu było mnóstwo spekulacji z powodu jakości jak i stylu siatkarek, które były tłem dla swoich rywalek. W żadnym meczu nie tylko nie udało im się wygrać seta, ale również każda parta kończyła się kompromitacją. W pierwszym meczu z Kazachstanem łącznie zdobyły dwanaście punktów.

Do historii przeszło drugie spotkanie. W drugim secie japońskie siatkarki nie pozwoliły przeciwniczkom zdobyć chociażby jeden punkt. Łącznie w trzech odsłonach rywalizacji zwyciężyły w siedmiu akcjach. Ostatni mecz z Hong Kongiem był iście podobny do starcia z Kazachstem. W poniedziałek również zdobyły dwanaście punktów, tracąc siedemdziesiąt pięć ,,oczek''.

Pochwała od najlepszego zawodnika mistrzostw świata z 2018 roku

Wieści o reprezentacji Afganistanu dotarły do najbardziej wartościowego siatkarza mistrzostw świata z 2018 roku Bartosza Kurka. Kapitan i atakujący reprezentacji Polski nie krył podziwu dla siatkarek, dla których możliwość uczestnictwa na Igrzyskach Azjatyckich to spełnienie najskrytszych marzeń. Siatkarki nie tylko muszą mierzyć się z rywalkami na boisku, ale również z niesprawiedliwością w ojczyźnie.

Na swoim instagramie najlepszy atakujący ubiegłorocznych mistrzostw świata komplementował zawodniczki.

,,Duży szacunek. Niektórzy kładą na szali wszystko, by móc normalnie żyć, robić to, co kochają i szerzyć nadzieję. Zasługują na każdy możliwy medal"

napisał 35-latek.

Podążanie za marzeniami

Patrząc na sytuację polityczną w Afganistanie, wynik siatkarek schodzi na dalszy plan. Z informacji jakie podaje na swoim instagramie Łukasz Bok wynika, iż drużyna składa się z kobiet, które zdołały uciec ze swojego państwa. Większość z nich to siatkarki. Po przejęciu władzy przez talibów prawa kobiet praktycznie tak nie istnieją.

Za uprawianie sportu grozi surowa kara.

,,Ich występ w Hangzhou to symbol, znak, przesłanie iskierki nadziei dla kobiet żyjących w Afganistanie. Nadziei, że być może wkrótce i one będą mogły podążać za swoimi marzeniami''

napisał na instagramie.

Zawodniczki mają nadzieję, że będzie to sygnał, że marzenia można spełnić pomimo przeciwności losu.

Sport kobiet w Afganistanie został skutecznie zakazany przez talibów po ich powrocie do władzy w 2021 roku. Jednak dzięki pomocy zagranicznych organizacji sportowych w zawodach bierze udział ponad tuzin Afganek.

– Myślę, że to wielka nadzieja dla afgańskich kobiet, że nie porzuciły swoich marzeń, że muszą podążać za swoimi marzeniami – powiedziała dla AFP 25-letnia środkowa bloku Mursal Khedri.

Podczas meczu zawodniczki mocno utożsamiają się ze swoim pochodzeniem i przekonaniami. Mają na głowach założone chusty. Afganki także grają też w długich legginsach.

W czwartek zagrają z Mongolią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport z kadry przed meczem z Portugalią

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna