Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwo w Białymstoku. Przypadkowy świadek usłyszał rozmowę 59-latki z naciągaczem. Mogło się gorzej skończyć

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Policjanci przypominają, że nigdy nie zwracają się z prośbą do obywateli o przekazanie pieniędzy. Jeżeli spotkamy się z taką sytuacją, możemy mieć pewność, że to oszustwo. Wówczas należy zadzwonić pod numer 112
Policjanci przypominają, że nigdy nie zwracają się z prośbą do obywateli o przekazanie pieniędzy. Jeżeli spotkamy się z taką sytuacją, możemy mieć pewność, że to oszustwo. Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 pixabay.com/pl/ zdjęcie ilustracyjne
Tylko dzięki nieznanemu mężczyźnie, który usłyszał rozmowę 59-latki z oszustami, kobieta nie przekazała wszystkich pieniędzy z kredytu. Niestety zdążyła już wpłacić 8 tysięcy po tym, gdy podający się za asystenta departamentu bezpieczeństwa i za policjanta oszuści poinformowali, że na jej dane została zaciągnięta pożyczka.

Oszustwo w Białymstoku. 59-latka zaciągnęła kredyt, żeby pomóc rozwiązać śledztwo

Do policjantów z białostockiej „dwójki” zgłosiła się 59-letnia białostoczanka. Poinformowała, że została oszukana. Opowiedziała, że zadzwoniła do niej osoba podająca się za asystenta departamentu bezpieczeństwa.

Czytaj też:

- Poinformowała kobietę, że ktoś na jej dane wziął kredyt w wysokości 25 tysięcy złotych. Białostoczanka usłyszała również, że aby chronić swoje oszczędności i pomóc w rozwiązaniu sprawy, musi wziąć kredyt - relacjonuje sierżant sztabowy Malwina Trochimczuk z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

W pewnym momencie do rozmowy włączył się oszust, podający się za policjanta. Mężczyzna potwierdził wersję poprzednika i zapewnił, że po całej akcji kobieta musi stawić się w komisariacie, gdzie zostanie jej wszystko wytłumaczone.

Bank był zamknięty. Przestępcy wysłali białostoczankę do wpłatomatu

Prowadząc ciągle rozmowę telefoniczną z oszustami, 59-latka, zgodnie z poleceniami, poszła do banku i zaciągnęła kredyt w wysokości 50 tysięcy złotych. Miała je wpłacić na wskazane konto.

- Na szczęście placówka, w której chciała dokonać wpłaty była już zamknięta. Poinformowała o tym osobę, z którą cały czas rozmawiała przez telefon. Na tą informację oszuści zareagowali błyskawicznie, kierując ją do wpłatomatu - dodaje sierżant sztabowy Malwina Trochimczuk.

Zobacz także:

Tam - przy wpłatomacie - 59-latka zaczęła wpłacać gotówkę. Stojący za nią mężczyzna usłyszał prowadzoną rozmowę i ostrzegł, że to próba oszustwa. Dzięki jego reakcji, kobieta przestała wpłacać kolejne transze. Niestety 8 tysięcy złotych trafiło na konto oszustów.

Jak nie paść ofiarą oszustów - kilka ważnych zasad

  • Policjanci prowadząc czynności służbowe nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
  • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego - nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszustwo w Białymstoku. Przypadkowy świadek usłyszał rozmowę 59-latki z naciągaczem. Mogło się gorzej skończyć - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna