MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otrzymasz wiele pytań. Twoje odpowiedzi pokażą, czy jesteśmy zadowoleni z życia

Julia Szypulska [email protected]
sxc.hu
Ankieterzy z urzędu statystycznego ruszyli w teren. Będą pytać o sprawy zawodowe, miejsce zamieszkania, ale też życie codzienne i zdrowie.

GUS przeprowadza w całym kraju drugą edycję Badania Spójności Społecznej. Pierwsza odbyła się cztery lata temu.

- Celem badania jest zebranie informacji pozwalających na ocenę jakości życia w Polsce, w tym zjawisk ubóstwa i wykluczenia społecznego - informuje Ewa Kamińska-Gawryluk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku. - Jego cykliczny charakter pozwala na monitorowanie zmian oraz przygotowywanie raportów i dokumentów strategicznych dotyczących ochrony socjalnej i integracji społecznej.

Pracownicy urzędu statystycznego odwiedzą wiele podlaskich gospodarstw domowych i porozmawiają z jedną, losowo wybraną osobą. Sama ankieta to obszerny, kilkudziesięciostronicowy dokument, w którym pytania dotyczą wielu dziedzin życia. To między innymi sfera zawodowa, kontakty społeczne, miejsce zamieszkania, życie codzienne, zdrowie oraz ważne wydarzenia w życiu.

Jakich konkretnie pytań mają się spodziewać mieszkańcy? Na przykład o liczbę przepracowanych lat, korzystanie z urlopu wychowawczego, zmiany miejsca pracy czy zarobkowe wyjazdy za granicę. Ankieterzy zapytają też respondenta o ocenę, czy praca, którą wykonuje jest zgodna z jego kwalifikacjami.

Jeśli chodzi o kwestię kontaktów społecznych, ankieta zawiera m.in. pytania na temat wykształcenia rodziców, rodzeństwo, podtrzymywanie relacji z bliższą i dalszą rodziną, czy częstotliwość spotkań towarzyskich. Ankieta ma pokazać, czy jesteśmy zadowoleni z życia i czego nam potrzeba do osiągnięcia szczęścia.

Mieszkańcy, którzy zostali wylosowani dostaną informację o tym. Wizytę ankietera poprzedzi list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tam znajdą się dane dotyczące osoby, która odwiedzi gospodarstwo oraz telefon do urzędu. Dzięki temu respondent będzie mógł sprawdzić, czy ankieter jest tym, za kogo się podaje.

Udział w badaniu jest dobrowolny. Warto udzielać rzetelnych odpowiedzi tym bardziej, że zebrane dane będą poufne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna