Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otyłość po kastracji

JS
Aby pomóc naszemu pupilowi w zrzuceniu zbędnych kilogramów, należy zgłosić się po poradę do weterynarza
Aby pomóc naszemu pupilowi w zrzuceniu zbędnych kilogramów, należy zgłosić się po poradę do weterynarza
Niektórzy właściciele zwierząt zastanawiają się nad poddaniem swojego psa czy suki zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć zalety, jak i wady takiego zabiegu - mówi Janusz Gulko z Przychodni Małych Zwierząt w Białymstoku.

- Zaletami sterylizacji suk jest stabilizacja hormonalna, czyli wyeliminowanie uciążliwych dla właścicieli zwierząt cieczek i okresów ciąży urojonej. Taka stabilizacja hormonalna zapobiega nowotworom gruczołu mlekowego i chorobom narządu rodnego u suk oraz schorzeniom prostaty u samców.
Zwierzęta sterylizowane są zdrowsze i zwykle żyją dłużej. Do wad sterylizacji należy zaliczyć metodę chirurgiczną, która niesie ryzyko takie, jak każdy zabieg operacyjny i jest dosyć kosztowna. Wadą sterylizacji jest również to, że zwierzęta sterylizowane mają skłonność do otyłości.

Brak hormonów płciowych wpływa na obniżenie metabolizmu i zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej. Dlatego najważniejszym czynnikiem, warunkującym powstawanie nadwagi u naszego czworonoga, jest jego właściciel. Do jego obowiązków należy kontrolowanie wagi ciała zwierzęcia, szczególnie w okresie 6 miesięcy po zabiegu. Wtedy kastrowane suczki i psy wykazują wzmożony apetyt. Jeśli właściciel nie zwraca uwagi na ilość i rodzaj podawanej karmy, karmi wtedy, kiedy zwierzę się upomni, kiedy nie zmusza pupila do aktywności fizycznej, zwierzę przybiera na wadze w szybkim tempie.
Istnieje wiele sygnałów świadczących o nadwadze u zwierząt: niewyczuwalne żebra, zaokrąglenie linii brzucha, trudności w chodzeniu, szybkie męczenie się, wydłużony sen.

Aby pomóc naszemu pupilowi w zrzuceniu zbędnych kilogramów, należy zgłosić się po poradę do lekarza weterynarii. Oceni on stopień otyłości i zaleci dietę mniej kaloryczną typu light. Pokarm taki daje naszemu pupilowi uczucie sytości na dłużej, zapewniając niezbędną ilość substancji odżywczych. Psa należy karmić systematycznie, o określonej porze, podając wyznaczoną ilość pokarmu, a właściciel musi dbać, żeby zwierzę nie było dodatkowo dokarmiane przez pozostałych opiekunów.

Oprócz diety istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Zapewnijmy dzienną dawkę ruchu, aby nasz pies miał szansę na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Podczas spacerów zachęcajmy zwierzę do aportowania, biegania, skoków. Pomoże w tym kontakt naszego pupila z innymi psami skorymi do wspólnej zabawy.

Otyłości nie należy wiązać z przebytym zabiegiem. To nasze błędy są przyczyną nieprawidłowej masy ciała i złej kondycji fizycznej zwierząt. Stosujmy zasadę "Kochamy, więc nie przekarmiamy naszych ulubieńców".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna