Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Lubomirskich niszczeje. Społecznik zwraca uwagę służbom konserwatorskim na fatalny stan zabytku (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda niszczejący Pałac Lubomirskich.
Tak wygląda niszczejący Pałac Lubomirskich. Maciej Rowiński - Jabłokow
Obrońca Dojlid Maciej Rowiński- Jabłokow jest zaniepokojony stanem Pałacu Lubomirskich. Wzywa służby konserwatorskie do działania. Wojewódzka konserwator zabytków obiecuje zająć się sprawą. Natomiast syndyk, który likwiduje mienie po WSAP-ie twierdzi, że stan budynku jest dobry, jeśli weźmiemy pod uwagę że od pięciu lat temu stoi pusty.

Kaloryfery zostały zdjęte i wygląda na to, że instalacja nie jest odwodniona. Na podłodze tworzy się więc wilgoć. Znam to z autopsji. Sam przejąłem bowiem dom, który przez 30 lat stał pusty - mówi Maciej Rowiński - Jabłokow.

Zrobił przez szybę zdjęcie wnętrza Pałacu Lubomirskich. Widać na nim zdjęte kaloryfery i mokrą podłogę. Fotografia - podobnie jak i inne pokazujące budynek z zewnątrz - wstawił na profil facebookowy Ręce Precz od Dojlid.

- Wojewódzki Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku co z tym zrobicie? Tak, to pałac Lubomirskich. Daleko nie macie, ledwie parę kroków przez park. Więc? - napisał na profilu.

Czytaj też: To koniec WSAP w Białymstoku. Uczelnia wyprzedaje majątek. Na razie wyposażenie, jesienią pod młotek pójdą budynki, w tym Pałac Lubomirskich

Pałac od 1998 roku był własnością Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (uczelnia kupiła go od miasta z 80-procentową bonifikatą). WSAP przejął też w wieczyste użytkowanie działkę, na której stoi pałac. Jako że uczelnia jest obecnie w likwidacji, sąd wystawi budynek na licytację. Ogłoszenie ma pojawić się w najbliższych dniach.

Wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz obiecuje zainteresować się stanem budynku. - Zabytek nie może tracić przez to, że wciąż nie ma nowego właściciela - mówi.

Syndyk mec. Adamina Patrycka - Skrzypek twierdzi, że w pałacu nie ma wilgoci. - Stan budynku jest dobry jeśli weźmiemy pod uwagę że od pięciu lat temu stoi pusty - mówi.

Czytaj też: Pałac Lubomirskich będzie wystawiony na licytację. W likwidowanym WSAP-ie studenci będą się kształcić do końca września

Maciej Rowiński - Jabłokow ma nadzieję, że pałac jak najszybciej będzie miał nowego właściciela. - I to takiego, który zadba o zabytek oraz nie zakryje go jakimś ogrodzeniem - podkreśla.

Na FB cytuje jeden z przepisów ustawy o ochronie zabytków, który mówi, że "w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, starosta, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia".

Czytaj też: Białystok. Pałac Lubomirskich na sprzedaż. WSAP chce go sprzedać za 6,9 mln zł

- W przypadku gdy usunięcie tego zagrożenia nie jest możliwe, zabytek nieruchomy może być na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków wywłaszczony przez starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminy - napisał na FB Rowiński - Jabłokow.

Pałac Lubomirskich został postawiony przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. Później mieszkała w nim rodzina Rudigerów, a następnie Lubomirskich. W czasie II wojny światowej był siedzibą gauleitera Prus Ericha Kocha. Spalony w roku 1944, został odbudowany w latach 1956-57. Do dziś to jeden z najładniejszych zabytków w Białymstoku.

Pałac próbowała sprzedać jeszcze sama uczelnia. W 2013 roku cena wywoławcza wynosiła 7,3 mln zł. Sprzedaż została jednak wstrzymana. W 2015 roku roku przeprowadzono również gruntowny remont zabytku. WSAP próbował też sprzedać obiekt w 2016 roku. Tym razem cena wywoławcza wyniosła 6,9 mln zł. Choć gotowy był projekt przebudowy pałacyku na hotel, budynek ostatecznie nie został sprzedany.

Zobacz też:
Białystok. Timelapse "See you soon in Białystok" (24.10.2017 mat. Chorzewski Fotografia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna