Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan na Dubnie

Walenty Stefanowicz
Bielszczanie moga oglądać w muzeum pamiątki z dworu magnackiego w Dubnie
Bielszczanie moga oglądać w muzeum pamiątki z dworu magnackiego w Dubnie Walenty Stefanowicz
Bielsk Podlaski.W polu pod Dubnem, gdzie rosły kępy krzaków, w XVI wieku znajdowała się rezydencja pierwszego wojewody podlaskiego - Iwana (Jana) Sapiehy

To, co zostało z dawnej siedziby, a właściwe fragmenty kafli i przedmiotów codziennego użytku, znalezionych w ubiegłym roku przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, można obejrzeć w Muzeum, w Ratuszu. Wystawa potrwa do czerwca.
- Dubno urasta do rangi symbolu - mówił w ostatni piątek Andrzej Lachowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - Była tam rezydencja pierwszego wojewody podlaskiego Iwana czy też Jana Sapiehy, w zależności od języka dokumentów, na których funkcjonuje jego nazwisko.
- To dzięki temu maleńkie Dubno pod Boćkami wzbogaca się o cenny pierwiastek wspólnej, podlaskiej tożsamości historycznej. Jest to rezydencja o tyle niezwykła, że wszyscy przyzwyczailiśmy się do wspaniałych parków i pałaców, zaś w przypadku Dubna założenia dworu magnackiego trzeba było dosłownie wyrwać ziemi, gdyż, co widać na prezentowanych zdjęciach, wcześniej była tam równina porośnięta kępą krzewów.
Wystawie towarzyszyła prezentacja publikacji opisująca zarówno badania archeologiczne prowadzone tam w ubiegłym roku, jak też historię rezydencji w Dubnie i jej aspekty przyrodnicze, mające wpływ na jej lokalizację.
- Poszukiwania rezydencji trwały już od dłuższego czasu. W trakcie jednej z wizyt uwagę zwróciły trzy kępy zarośli wśród pól uprawnych wsi Dubno, w odległości ok. 2 km na północny wschód od tej wsi - opowiada Halina Karwowska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zaroślach tych znajdowały się porośnięte trawą skupiska dużych kamieni noszących ślady zaprawy kamiennej. Zaś na otaczających je polach znajdowano duże ilości odłamków naczyń glinianych, ceramiki budowlanej i kafli piecowych.
Przeprowadzone w 2006 roku wstępne badania archeologiczne odkryły pozostałości murowanych obiektów dworskich oraz pozostałości zabudowań gospodarczych. Badania przeprowadziła ekspedycja Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, przy współpracy archeologów z Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu oraz Muzeum Państwowego w Grodnie. W tym roku prace będą kontynuowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna