MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Bielska Podlaskiego DK66 z S19. Znaleziono relikty archeologiczne. Konserwator wstrzymał prace, teraz będą badania

ska
W trakcie prac budowlanych obwodnicy Bielska Podlaskiego natrafiono na ślady ziemne, które mogą być reliktami osadnictwa datowanego najprawdopodobniej na okres epoki żelaza. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję wstrzymującą dalsze prace budowlane na obszarze występowania tych obiektów archeologicznych i nakazał przeprowadzenie badań. Badania wykopaliskowe rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia.

Znaleziska archeologiczne na budowie obwodnicy Bielska Podlaskiego

Na wysokości miejscowości Studziwody doszło do odkrycia kilku obiektów archeologicznych - głównie palenisk. Obiekty te, związane z osadnictwem, można wstępnie datować na początek I tysiąclecia n.e. Ocena wartości odkryć będzie możliwa dopiero po zakończeniu badań wykopaliskowych - poinformował nas Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budowa obwodnicy Bielska Podlaskiego to droga krajowa 66, która połączona będzie z drogą S19 czyli

  • trzy kilometry drogi jednojezdniowej,
  • trzy ronda,
  • most nad rzeką Białą,
  • wiadukt
  • i przepusty z całą infrastrukturą

Obwodnica Bielska Podlaskiego. Pierwsze badania powierzchniowe

W ramach przygotowań do inwestycji polegającej na budowie obwodnicy Bielska Podlaskiego w ciągu drogi krajowej nr 66 na zlecenie GDDKiA Oddział w Białymstoku w 2021 roku przeprowadzone zostały rozpoznawcze badania powierzchniowe, na podstawie których wytypowano 4 stanowiska archeologiczne, których lokalizacja potencjalnie mogła kolidować z lokalizacją planowanej inwestycji drogowej. W lutym 2024 r. przeprowadzone zostały weryfikacyjne badania sondażowe dla tych stanowisk, ale te przyniosły wynik negatywny.

Relikty z epoki żelaza na budowie obwodnicy Bielska Podlaskiego

Natomiast w trakcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji natrafiono na ślady ziemne, które mogły mieć charakter reliktów archeologicznych, w związku z czym Wykonawca poinformował o tym Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz GDDKiA. 19.03.2024 r. przeprowadzono wizję lokalną w miejscu odkryć i stwierdzono, iż część śladów ziemnych może być reliktami osadnictwa datowanego najprawdopodobniej na okres epoki żelaza. Było to nowe odkrycie niezwiązane ze znanymi wcześniej stanowiskami archeologicznymi. Wykonawca robót budowlanych natychmiast zabezpieczył obszar znalezisk - informuje Rafał Malinowski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału GDDKiA.

Wstrzymanie prac na budowie obwodnicy Bielska podlaskiego. Będą badania archeologiczne

Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję wstrzymującą dalsze prace budowlane na obszarze występowania obiektów archeologicznych i nakazał przeprowadzenie archeologicznych badań wykopaliskowych mających na celu przebadanie kolidującego z inwestycją drogową obszaru znalezisk.

Na podstawie tej decyzji GDDKiA Oddział w Białymstoku wyłonił wykonawcę tych badań oraz wystąpił do PWKZ o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań. Pozwolenie zostało wydane w środę, 17.04.2024 r., a archeologiczne badania wykopaliskowe ruszą na początku przyszłego tygodnia - dodaje Rafał Malinowski.

GDDKiA Oddział w Białymstoku zwraca uwagę, iż cały obszar inwestycji objęty jest stałym nadzorem archeologa, którego zadaniem jest obserwacja prac ziemnych związanych z budową i odpowiednia reakcja w przypadku wystąpienia jakichkolwiek śladów ziemnych, które mogą być reliktami dawnego osadnictwa. Wszystkie tego typu znaleziska zgłaszane są do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który decyduje, co do dalszych koniecznych działań

Jak długo mogą potrwać prace archeologiczne?

Według Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tym momencie trudno jest określić czas niezbędny na przeprowadzenie badań. Na ich długoś wpływa wiele czynników, takich jak na przykład gęstość odkrywanych obiektów, złożoność stratygraficzna czy nawet warunki atmosferyczne.

Tu zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna