MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca na kwietniowym niebie. Kiedy wypada? Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Pełnia Księżyca w kwietniu 2024 już niebawem. Srebrny glob w całej okazałości będziemy mogli podziwiać na niebie od 24 kwietnia. Druga wiosenna pełnia nazywana jest Różowym Księżycem. Zobacz, skąd wzięła się ta nazwa i czy pełnia Księżyca ma wpływ na człowieka. Poznaj fakty i mity dotyczące tego, jak ziemski satelita oddziałuje na ludzki organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje.
Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje. Freepik

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Kiedy pełnia w kwietniu 2024? Różowa Pełnia pojawi się niebawem na niebie

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Jak podaje Almanach Starego Rolnika:

Chociaż chcielibyśmy, aby nazwa Różowy Księżyc miała związek z kolorem Księżyca, rzeczywistość nie jest tak mistyczna ani inspirująca. Prawdę mówiąc, kwietniowa pełnia Księżyca często korespondowała z wczesnowiosennymi kwiatami pewnej dzikiej rośliny pochodzącej ze wschodniej części Ameryki Północnej: phlox subulata – powszechnie nazywanego floksem pełzającym lub floksem mchowym – który nosił również nazwę „różowy mech”.

Inne nazwy nadawane kwietniowej pełni to m.in.: Breaking Ice Moon i Moon When the Streams Are Again Navigable – obie odnoszą się do topniejącego lodu. „Pączkujący Księżyc Roślin i Krzewów” czy „Księżyc Czerwonej Trawy” nawiązują z kolei do wiosennego wzrostu roślin. Spotkać można także nazwy zainspirowane zmianami w świecie zwierząt: powrotu kaczek, składania jaj czy odławiania niektórych ryb, które wracają na tarło.

Kulminacja pełni nastąpi w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 01:51. Kolejną – Kwiatową Pełnię – będzie można obserwować 23 maja.

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pełnia Różowego Księżyca na kwietniowym niebie. Kiedy wypada? Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna