Petanque. Dominacja białostoczan

(mark)
Tomasz Korniłowicz (Białostocki Klub Petanque)  złoty medalista Mistrzostw Polski w Strzale Precyzyjnym
Tomasz Korniłowicz (Białostocki Klub Petanque) złoty medalista Mistrzostw Polski w Strzale Precyzyjnym Stefan Bartkowiak
W Mistrzostwach Polski w Strzale Precyzyjnym w Petanque reprezentanci białostockiego klubu zdobyli cztery medale, w tym dwa złote

Mistrzostwa Polski w Strzale Precyzyjnym w Petanque polegają na tym, że zawodnik rzuca z czterech odległości (6, 7, 8 i 9 metrów) do celu ułożonego w pięciu konfiguracjach - mówi Tomasz Korniłowicz, który w seniorach nie miał sobie równych.

Sędzia może przyznać 5, 3, 1 punkt, albo nie zaliczyć próby. Wszystko zależy od tego jak kula trafi w cel. Największym sukcesem biało-czerwonych na arenie międzynarodowej w tej konkurencji petanque było mistrzostwo Europy juniorów, po które sięgnął Paweł Pieprzyk ze Śremskiego Klubu Przyjaciół Petanque w 2012 roku w Gandawie.

Może jego śladem podąży 13-letni Maurycy Klimaszewski z Białostockiego Klubu Petanque. Start w Chęcinach był jego debiutem i to debiutem na złoto. Po przejściu eliminacji i zwycięstwie w półfinale młody białostoczanin pokonał w walce o złoto 12:8 Szymona Teufela z Myślenickiego Klubu Petanque.

To nie był jedyny medal w juniorach bowiem także w swoim debiucie Łukasz Jabłoński wywalczył brąz. Uczeń Publicznego Gimnazjum Nr 20 w walce o 3. miejsce pokonał Dawida Dadurę (Kaliska Petanque) 8:5.

Najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja seniorów. Droga do złota Tomasza Korniłowicza nie była łatwa. Do ćwierćfinałów białosto-czanin awansował z baraży. W walce o półfinał pokonał Andrzeja Żebrowskiego z Łodzi 20:18, wybijając cel w przedostatnim swoim rzucie. W półfinale Korniłowicz pokonał bardzo groźnego rywala z Liskowa Konrada Bronieckiego 35:31. W finale zaś wygrał z Krzysztofem Słotą z Dębicy 30:24.

Tomasz Korniłowicz jadąc na mistrzostwa do Chęcin dowiedział się, że otrzymał powołanie do wąskiej kadry Polski, z którą za tydzień uda się na turniej do Francji.

Białostoczanin niedawno startował także w biało-czerwonych barwach w turnieju tripletów z cyklu CentroCup w Liblicach w Czechach, gdzie zajął bardzo wysokie 4. miejsce w stawce 119 zespołów.

Czwarty medal dla Białostockiego Klubu Petanque w Chęcinach zdobyła Urszula Klimaszewska. W meczu o 3. miejsce wśród kobiet pokonała Marię Szulc-Hess ze Śląskiego Klubu Petanque „Carbon”.

Wyniki Mistrzostw Polski w Strzale Precyzyjnym w Petanque

Seniorzy: 1. Tomasz Korniłowicz (Białostocki Klub Petanque), 2. Krzysztof Słota (Dębickie Bractwo Kulkowe), 3. Konrad Broniecki (TS Liskowiak Lisków).

Seniorki: 1. Katarzyna Błasiak (Sokół Wrocław), 2. Lidia Marcinkowska (Śremski Klub Przyjaciół Petanque „Buler”), 3. Urszula Klimaszewska (Białostocki Klub Petanque).

Juniorzy: 1. Maurycy Klimaszewski (Białostocki Klub Petanque), 2. Szymon Teufel (Myślenicki Klub Petanque), 3. Łukasz Jabłoński (Białostocki Klub Petanque).