Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekący problem

Agnieszka Zalewska
Picie dużej ilości płynów sprawia, że drogi moczowe są regularnie przepłukiwane. Zmniejsza to ryzyko przedostania się do nich bakterii
Picie dużej ilości płynów sprawia, że drogi moczowe są regularnie przepłukiwane. Zmniejsza to ryzyko przedostania się do nich bakterii
Częste bieganie do toalety, nawet wtedy, gdy niewiele pijesz, to pierwszy sygnał zapalenia pęcherza.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

By zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, towarzyszące zapaleniu pęcherza, nie należy zbyt długo zwlekać z oddaniem moczu. Rzadkie opróżnianie pęcherza przyczynia się do zwiększenia liczby bakterii, a to prowadzi do rozwoju choroby.
Bardzo ważne jest, by okolice intymne były utrzymywane w czystości. Należy jednak uważać - przesadna higiena przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych intymnych dezodorantów lub intensywne użycie mydła może podrażnić wrażliwą śluzówkę i ułatwić wnikanie czynników chorobotwórczych do cewki moczowej.
U niektórych kobiet dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego w wyniku współżycia seksualnego. W tym przypadku kobieta powinna przed stosunkiem płciowym pić możliwie dużo płynów, a po stosunku tak szybko, jak to jest możliwe, oddać mocz, żeby pozbyć się bakterii z cewki moczowej.

Stan zapalny pęcherza, choć z pozoru niegroźny, potrafi uprzykrzyć życie. Objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu i parcie na pęcherz są wyjątkowo dokuczliwe.

Kobiety są bardziej narażone**
- Zapalenie pęcherza moczowego, spowodowane jest najczęściej przez bakterie, które dostają się przez cewkę moczową do pęcherza - mówi prof. dr hab. Barbara Darewicz, specjalista urolog, kierownik Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Infekcja ta z kolei prowadzi do zapalenia śluzówki pęcherza moczowego, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Takie zakażenia zdarzają się wielu ludziom, jednak należy tu zwrócić uwagę, że częściej zapadają na nie kobiety niż mężczyźni.
Dzieje się tak dlatego, że cewka moczowa kobiety jest krótsza niż u mężczyzny, tak więc bakterie mają łatwiejszą drogę przebycia.
U mężczyzn najczęstszą przyczyną powstania choroby jest powiększenie prostaty.
Ryzyko zachorowania zwiększa się w obecności niektórych chorób, np.: przy kamieniach nerkowych, wadach układu moczowego, cukrzycy, czy też u osób, które mają założony cewnik. Zapalenie pęcherza moczowego nie jest przenoszone drogą płciową, ale infekcji sprzyja stosunek płciowy.
Objawy
- Charakterystyczną cechą zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie parcia na pęcherz, pieczenie, ból, przy czym najczęściej wydalane są jedynie małe ilości moczu - mówi urolog.
Mocz może być mętny lub nawet krwisty i mieć nieprzyjemny zapach. Czasami zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy gorączka i złe samopoczucie. W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego nie prowadzi do powikłań, jednak niekiedy może ono zaatakować nerki i spowodować ich stan zapalny.
Domowe metody leczenia
W momencie pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego, mocz należy rozcieńczyć i zakwasić. Bardzo dobrym sposobem jest wypijanie przegotowanej wody (nie mineralnej) z sokiem z cytryny lub witaminą C. Należy wypić około litra takiego napoju, do momentu aż organizm nie będzie w stanie go więcej przyjąć. Potem, co pół godziny, godzinę wypijać po 1 szklance. Po dwóch dniach powinna być widoczna poprawa, mocz zrobi się czysty i klarowny a ból ustąpi. Innym sposobem jest wypijanie soku z czarnej porzeczki lub żurawin, co również zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii atakujących cewkę moczową.
Kiedy do lekarza?
Nie ważne, czy zapalenie pęcherza ustępuje, czy nie - i tak należy udać się do lekarza.
- Lekarz - poza wywiadem i badaniem - zleci wykonanie analizy bakteriologicznej moczu - mówi Barbara Darewicz. - Dzięki temu będzie można stwierdzić, jakie czynniki chorobotwórcze spowodowały zapalenie pęcherza moczowego i jakie leki należy przepisać.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna