Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne, bo zielone

Agata Sawczenko
Różne odmiany funkii czarują liśćmi jednolicie zielonymi lub przebarwionymi na biało, kremowo, żółto
Różne odmiany funkii czarują liśćmi jednolicie zielonymi lub przebarwionymi na biało, kremowo, żółto
Niektóre rośliny nie urzekają urodą swoich kwiatów. Oczarowują za to pięknem i różnorodnością liści.

Funkie wytrzymają wszystko - nawet mało dbającego o nie właściciela. Rosną w słońcu, półcieniu, a nawet cieniu, w miejscach suchych i wilgotnych. Kwiaty nie porażają swą dekoracyjnością, ale ich liście są naprawdę przepiękne.
Ich urodę doceniają nawet kwiaciarze, którzy często wykorzystują je przy układaniu kompozycji.

Rośliny cienia
Na rabatach pięknie wyglądają od maja aż do października. Kwitną co prawda tylko trzy miesiące - od czerwca do sierpnia - ale w czasie pozostałych miesięcy ich ozdobą są przepiękne liście: duże, błyszczące, ciemnozielone, czasami seledynowe lub żółtawe, często w białe lub żółte smugi i paski.
Funkie to nie tylko rośliny, które tolerują cień. Niektóre ich odmiany wręcz go potrzebują! Szczególnego zacienienia wymagają odmiany funkii o liściach pokrytych niebieskim nalotem, gdyż - ze względu na niebieski odcień - są one wyjątkowo podatne na poparzenia słoneczne. Nie obawiajmy się, że niebieskie liście funkii pogłębią wrażenie posępności cienistego zakątka. Wystarczy że w sąsiedztwie funkii posadzimy rośliny o jasnych barwach, na przykład parzydło leśne, tawułki, czy świecznice. Funkie stworzą dla tych roślin doskonałe tło.

Nad stawem i pod murkiem
Funkie to byliny pochodzące z Dalekiego Wschodu. Szczególnie popularne były w ogrodach XIX-wiecznej Anglii. Ostatnio funkie przeżywają renesans. Chętnie sadzimy je wzdłuż cienistych murków i schodków. Można je również sadzić nad brzegami stawów i strumieni, ponieważ bardzo lubią wilgotne środowisko.
Są roślinami bardzo zróżnicowanymi - od olbrzymów, tworzących rozłożyste kępy o wysokości ponad metra i doskonale prezentujących się pojedynczo, po drobne odmiany karłowe, których wysokość nie przekracza 10 cm, doskonałe do pojemników lub nasadzeń w grupach. Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatrów, na glebach zwięzłych, o odczynie lekko kwaśnym. Większość z odmian funkii preferuje stanowiska zacienione, w których ich ozdobne liście i piękne kwiaty stają się niezwykłą atrakcją.

Piwo na ślimaki
Funkie to byliny, czyli rośliny wieloroczne. Warto więc dokładnie przemyśleć, gdzie je posadzimy i jaką kompozycje z nich stworzymy.
Najlepiej rosną w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Funkie lubią nawożenie, dlatego co roku, wczesną wiosną lub późną jesienią wokół rośliny należy rozłożyć 3-5-centymetrową warstwę kompostu i lekko ją przykopać. Dwukrotnie - w maju i czerwcu można zastosować nawóz mineralny.
Funkie preferują ocienione zakątki ogrodu, ale jeśli posadzimy je w miejscu, które jest stale lekko wilgotne, na przykład nad wodą - mogą rosnąć nawet na słońcu. Pamiętajmy jednak, aby w czasie podlewania nie moczyć nasłonecznionych liści funkii, gdyż łatwo można je poparzyć.
Funkie zwykle sprzedawane są w pojemnikach, dlatego można je sadzić przez cały sezon. Łatwo je rozmnożyć wiosną (kwiecień-maj) przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
Choć funkie są odporne na choroby i szkodniki, maja niestety swego wroga. Często bywają niestety przysmakiem ślimaków, które wygryzają w liściach duże dziury. Można temu zapobiec, rozsypując wokół funkii warstewkę wapna palonego lub stawiając pojemniki z piwem, które bardzo nęci ślimaki. Można też zastosować preparaty chemiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna