Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka papieża do krajów bałtyckich [ZDJĘCIA] Franciszek na Litwie: Ostra Brama i spotkanie z młodzieżą w Wilnie, msza w Kownie

Aleksandra Gersz
Papież Franciszek odwiedza kraje nadbałtyckie. Pierwszym przystankiem była Litwa, w której Ojciec Święty mówił o trudnej litewskiej historii. Głowa Kościoła katolickiego odwiedzi również Łotwę i Estonię, czyli kraje, które także obawiają się agresji ze strony Rosji.

Papież Franciszek rozpoczął swoją nadbałtycką pielgrzymkę (na liście odwiedzanych krajów zabrakło Polski, gdyż Ojciec Święty odwiedził ją w 2016 r. w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie) w sobotę. Papieski samolot wylądował prze południem czasu lokalnego na lotnisku w stolicy Litwie, Wilnie. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydent Dalią Grybauskaite w pałacu prezydenckim oraz przemówienie skierowane do przedstawicieli litewskich władz oraz dyplomatów. Papież Franciszek mówił w nich o bolesnej historii Litwy, a także podkreślił, że świętowanie 100-lecia niepodległości (którą Watykan uznał w 1918 r. jako jedno z pierwszych państw) jest okazją do refleksji. – To zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, aby nawiązać kontakt z tym wszystkim, co was ukształtowało jako naród – powiedział papież Franciszek.

Również w sobotę Franciszek nawiedził Ostrą Bramę, w tym ostrobramską kaplicę, w której chwilę się pomodlił. Podczas wizyty w tym Maryjnym sanktuarium papież przypomniał, że pochodząca z XVI wieku Ostra Brama jest jedyną pozostałością po średniowiecznych murach miejskich, a w czasie, kiedy były one niszczone w bramie znajdował się już obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. – Już od tamtych czasów [Maryja] chciała nas nauczyć, że można bronić, nie atakując, a także że można być roztropnym bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich wokoło – mówił Ojciec Święty, który skrytykował wznoszenie murów i twierdz. – To odgradzanie się od Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa – stwierdził.

Tego samego dnia papież Franciszek spotkał się z młodzieżą przed wileńską katedrą – Bazyliką archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława. – Wielu będzie chciało zająć wasze serca, nękać pola waszych dążeń chwastami, ale ostatecznie, jeśli oddamy życie Panu, zawsze zwycięża dobra pszenica – ostrzegał Ojciec Świętych młodych. Papież zaapelował również do młodzieży, aby „szła pod prąd indywidualizmu”. Jak stwierdził, czyni on ludzi „egocentrycznymi i zarozumiałymi”.

W niedzielę papież Franciszek pojechał samochodem do Kowna, w której o godzinie 10 (9 czasu polskiego) odprawił uroczystą mszę w parku Santakos. Jak podały litewskie służby, uczestniczyło w niej nawet 100 tysięcy ludzi, w tym pielgrzymi z Polski, Białorusi czy Litwy, a także litewska Polonia. Ludzie machali flagami i entuzjastycznie pozdrawiali papieża, kiedy ten przejeżdżał papamobilem przez sektory.

Również tam ojciec Święty nawiązał do historii, w której były momenty „krzyża” dla Litwinów. – Minione pokolenia były naznaczone czasem okupacji, udręką tych, którzy zostali deportowani, niepewnością dla tych, którzy nie powrócili, wstydem donosicielstwa, zdrady – mówił papież. Jak podkreślił, „Cała Litwa może zaświadczyć o tym z dreszczem zgrozy, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie czy innych”. Papież Franciszek ostrzegł też ludzi przed pożądaniem sławy i władzy. Jak dodał, to „najczęstszy sposób zachowania tych, którzy nie potrafią uleczyć pamięci swej historii”. – W ten sposób zaprzecza się historii, która jest chwalebna jako historia ofiar, nadziei, codziennej walki, życia spędzonego na służbie, wytrwałości w żmudnej pracy – zaznaczył Ojciec Święty.

Po spotkaniu w Kownie z przedstawicielami duchowieństwa papież Franciszek wrócił do Wilna, gdzie odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, a także pomnik Ofiar Getta na Placu Rūdnikų. Niedziela była ostatnim dniem na Litwie. O godzinie 7:20 (6:20 w Polsce) w poniedziałek papież polecia samolotem do Rygi, stolicy Łotwy, gdzie m.in. spotka się z władzami oraz przemówi zarówno w katedrze katolickiej, a także protestanckiej. Potem uda się śmigłowcem do Agłony, gdzie odprawi mszę na błoniach Sanktuarium Matki Bożej.

Wtorek będzie ostatnim dniem nadbałtyckiej pielgrzymki papieża, który Ojciec Święty spędzi w Estonii. Papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym z młodzieżą w kościele luterańskim św. Karola, zje obiad w klasztorze Sióstr Brygidek w Piricie oraz będzie przewodniczył mszy na Placu Wolności. Wieczorem uda się z powrotem do Rzymu. Jak podkreślają media w Rzymie, pielgrzymka papieża nad Bałtyk to nie tylko hołd oddany wolności tych krajów, ale również symbol wsparcia w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

ZOBACZ TEŻ | Papież Franciszek zwołał szczyt ws. pedofilii w Kościele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pielgrzymka papieża do krajów bałtyckich [ZDJĘCIA] Franciszek na Litwie: Ostra Brama i spotkanie z młodzieżą w Wilnie, msza w Kownie - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna