Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na opiekę wytchnieniową trafią do podlaskich samorządów

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Opieka wytchnieniowa to rządowy projekt, realizowany już od sześciu lat. To wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dofinansowanie pozwala samorządom sfinansować  doraźną pomoc, która przynajmniej w pewnym stopniu pozwoli odciążyć opiekunów od codziennych, nierzadko całodobowych obowiązków.
Opieka wytchnieniowa to rządowy projekt, realizowany już od sześciu lat. To wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dofinansowanie pozwala samorządom sfinansować doraźną pomoc, która przynajmniej w pewnym stopniu pozwoli odciążyć opiekunów od codziennych, nierzadko całodobowych obowiązków. Podlaski Urząd Wojewódzki
Rusza kolejna edycja programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla jednostek samorządu terytorialnego.

Miasto Białystok, które w projekcie bierze udział po raz szósty, otrzyma 750 zł dofinansowania, Zabłudów – 19 tys. zł, a Dziadkowice – 16 tys. zł. W sumie w ramach programu opieka wytchnieniowa w tym roku do 31 podlaskich samorządów mają trafić 3 mln zł. We wtorek umowy dotyczące dofinansowania w ramach tego programu z podlaskimi samorządowcami podpisał wojewoda Jacek Brzozowski.

Opieka wytchnieniowa to rządowy projekt, realizowany już od sześciu lat. To wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dofinansowanie pozwala samorządom sfinansować doraźną pomoc, która przynajmniej w pewnym stopniu pozwoli odciążyć opiekunów od codziennych, nierzadko całodobowych obowiązków. Tworzone są miejsca, gdzie można przywieźć osobę zależną na kilka godzin czy kilka dni, a w tym czasie pozałatwiać sprawy urzędowe, pójść do lekarza czy po prostu odpocząć. Innym rozwiązaniem jest opieka wytchnieniowa w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. – To sprawa ważna i społecznie potrzebna. Tegoroczna edycja w skali kraju to 190 milionów złotych – informuje wojewoda Jacek Brzozowski. – Jak dotąd w programie wzięły udział 43 podlaskie gminy. To niemal 1400 osób, w tym prawie 450 dzieci, których opiekunowie mogli skorzystać ze wsparcia.

- To program, dzięki któremu opiekunowie mają szansę na chwilę oddechu od pracy przez 365 dni w roku – uważa prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Ta chwila im się zwyczajnie należy.

- Jest to bardzo istotny element naszej polityki społecznej; patrząc na strukturę demograficzną, musimy się przyzwyczajać do myśli, że potrzeb będzie coraz więcej – mówił z kolei na spotkaniu burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

A wójt gmina Dziadkowice Antoni Brzeziński dodał:

– Dzięki dofinansowaniu możemy zapewnić wsparcie dwóm osobom wymagającym całodobowej opieki. W tym czasie ich opiekunowie mogą zająć się np. prowadzeniem gospodarstwa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pieniądze na opiekę wytchnieniową trafią do podlaskich samorządów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna