Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy łomżyński biskup: Patriota i społecznik

Leszek Taborski
Romuald Jałbrzykowski (1876-1955), pierwszy biskup ordynariusz diecezji łomżyńskiej
Romuald Jałbrzykowski (1876-1955), pierwszy biskup ordynariusz diecezji łomżyńskiej
Romuald Jałbrzykowski 26 stycznia 1926 r. odbył ingres do kościoła pw. św. Michała Archanioła, odtąd katedry, czyli uroczyście objął władzę w nowo powstałej diecezji łomżyńskiej.

Urodził się 7 lutego 1876 r. we wsi Łętowo-Dąb w pobliżu Kołak Kościelnych, gdzie chodził do szkoły elementarnej, a następnie do Klasycznego Gimnazjum Męskiego w Łomży. Po jego ukończeniu wstąpił do seminarium duchownego w Sejnach, później studiował filozofię i teologię w Akademii Duchownej w Petersburgu. 9 marca 1901 r. uzyskał święcenia kapłańskie, a w roku następnym - tytuł magistra teologii. Po studiach wrócił do Sejn, gdzie wykładał w seminarium.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został na dwa miesiące proboszczem w Radziłowie. 29 lipca 1918 r. został mianowany w Rzymie biskupem tytularnym Kuzy. Powołany został wówczas na sufragana diecezji sejneńskiej, odpowiedzialnego za jej polską część, ze stolicą w Łomży.

Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zaangażował się w działalność patriotyczną. 8 lipca 1920 r. w jego mieszkaniu przy ul. Zjazd (dom Chodźki) utworzono w Łomży tymczasowy zarząd Komitetu Obrony Państwa (w jego skład wszedł także bp Jałbrzykowski). Cztery dni później odbyło się ogólne zebranie delegatów instytucji, zrzeszeń i związków, na którym powołano Komitet Obrony Narodowej. Biskup stanął na czele sekcji opieki nad uchodźcami.

Po 1921 r. bp Jałbrzykowski, oprócz budowy struktur kościelnych w Łomży, w tym m.in. założeniu seminarium duchownego, zaangażował się w działalność społeczną i oświatową. Przyczynił się do powstania Gimnazjum im. Piotra Skargi oraz Szkoły Rzemiosł. Zaangażował się w działalność Komitetu Opieki Społecznej i Towarzystwa Dobroczynności. Od 1924 r. zaczął wydawać pismo "Życie i Praca", wychodzące do 1935 r. dwa razy w tygodniu. Było poświęcone sprawom województwa białostockiego. Na bieżąco podawano wiadomości z życia samorządu gminnego i miejskiego, rolnictwa, handlu i przemysłu, z zakresu szkolnictwa, życia kościelnego i religijnego. Bardzo interesujący był w "Życiu i Pracy" serwis aktualności kulturalnych. Od 1925 r. wydawano także raz w miesiącu "Życie Katolickie".

15 grudnia 1925 roku papież Pius XII prekonizował go na ordynariusza nowo utworzonej diecezji łomżyńskiej. 25 czerwca 1926 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą wileńskim.

7 kwietnia 1926 roku Rada Miejska Łomży nadała biskupowi Jałbrzykowskiemu tytuł pierwszego honorowego obywatela miasta.

Biskup łomżyński, arcybiskup wileński, Romuald Jałbrzykowski zmarł w dniu śmierci swego patrona, św. Romualda, 19 czerwca 1955 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna