Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnujmy swoich komórek

Rafał Bieńkowski
Wiele rozmów telefonicznych prowadzimy idąc ulicą. Właśnie na takie sytuacje coraz częściej czekają złodzieje.
Wiele rozmów telefonicznych prowadzimy idąc ulicą. Właśnie na takie sytuacje coraz częściej czekają złodzieje. Fot. R. Bieńkowski
Grajewo. - Kradzieże telefonów komórkowych należą do jednych z najczęściej popełnianych wykroczeń - mówi mł. asp. Joanna Kiluk z KPP w Grajewie. - Wpływa na to wciąż rosnąca liczba właścicieli komórek. Po takich zgłoszeniach telefony komórkowe są rejestrowane przez nas w specjalnej bazie jako utracone. Poprzez zarejestrowanie takiego telefonu szanse jego odnalezienia są większe.

Aby przestrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem kradzieży, Sekcja Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Grajewie opracowała specjalną broszurę, która podpowiada jak uchronić się przed złodziejami.

Nie chwalmy się nowoczesnym telefonem
Co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą kradzieży? Według policji, jeśli posiadamy nowoczesny, atrakcyjny telefon, nie powinniśmy bawić się nim na ulicy. Aparat powinniśmy nosić w przednich kieszeniach i raczej nie na smyczy, którą bardzo łatwo można zerwać. Nie powinniśmy także pozostawiać aparatów bez nadzoru w samochodzie i innych miejscach widocznych. Jeśli zmuszeni jesteśmy do skorzystania z komórki na ulicy, starajmy się robić to w miejscu, gdzie jest duże skupisko ludzi. Potencjalny złodziej będzie czuł się wtedy mniej pewnie.

Co zrobić, jeśli jednak komórka zginie
Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić po stwierdzeniu kradzieży, jest powiadomienie o niej swojego operatora sieci komórkowej. Ten zablokuje wtedy nasze konto, co uniemożliwi złodziejowi korzystanie z telefonu "na rachunek" prawowitego właściciela.

- Wszystko uzależnione jest od tego, czy telefon komórkowy jest na kartę, czy na abonament - mówi Anna Wiśniewska, pracownik grajewskiego oddziału Telekomunikacji Polskiej, która prowadzi także sprzedaż Orange. - Jeśli skradziony telefon jest na abonament, wtedy w takich sytuacjach blokujemy kartę SIM i wcześniejsza podpisana umowa obowiązuje dalej. Telefon jest blokowany także wtedy, gdy działał na kartę, która wcześniej została zarejestrowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna