MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po zawieszeniu w prawach członka PiS. Krzysztof Jurgiel odnosi się do zarzutów Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Krzysztof Jurgiel podczas konferencji po jego zawieszeniu w PiS
Krzysztof Jurgiel podczas konferencji po jego zawieszeniu w PiS Andrzej Kłopotowski
Czuję się skrzywdzony i potraktowany niesprawiedliwie – tak o zawieszeniu w prawach członka PiS mówi europoseł Krzysztof Jurgiel. Dostał rykoszetem za nieudolność Jacka Sasina, a to regionalny lider powinien brać odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Podlaskiem.

Europoseł Krzysztof Jurgiel mówił o tym podczas piątkowej (24 maja) konferencji prasowej. Mówił wprost o tym, co uważa na temat całej sytuacji związanej zarówno z jego zawieszeniem, jak również utratą przez PiS zarządu województwa podlaskiego i fotela marszałka.

  • Zawieszony w prawach

  • Domaga się wyjaśnień

  • Może rozmawiać z każdym

Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS

Informacja o tym, że Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka PiS, pojawiła się wieczorem 16 maja w mediach społecznościowych. Poinformował o tym na platformie X (Twiter) rzecznik PiS Rafał Bochenek.

- Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w woj. podlaskim, został zawieszony w prawach członka PiS. Decyzja wchodzi w życie z dniem podjęcia – napisał bez podawania jakichkolwiek powodów.

Sam Jurgiel mówił nam:

– Bardzo chętnie poznam uzasadnienie tej decyzji, bo dzisiaj cały Białystok mówi o zawieszeniu mnie w prawach członka PiS, tylko ja nic o tym nie wiem. Proszę zapytać centralę, może panu coś wytłumaczą. Ja nie dostałem żadnego pisma w tej kwestii czy jakiejkolwiek informacji – nie krył zdziwienia europoseł.

I zapowiedział, że jeśli tylko taką decyzję otrzyma zwoła konferencję prasową, by się do ewentualnych zarzutów odnieść.

Jurgiel. Kozioł ofiarny PiS

Krzysztof Jurgiel miał być wybranym na kozła ofiarnego – Nowogródzka posądziła Jurgiela o to, ze stał za przewrotem w podlaskim sejmiku. Chodzi o zmianę barw przez Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. W poprzedniej kadencji zasiadali w pisowskim zarządzie, na czele którego stał marszałek Artur Kosicki. Teraz poparli Łukasza Prokoryma z Platformy Obywatelskiej i weszli do nowego zarządu, w którym znaleźli się też Bogdan Dyjuk (Trzecia Droga) i Jacek Piorunek (PO). Działacze PiS nazwali działanie Burnos i Malinowskiego zdradą. Działacze PO – przejściem na jasną stronę mocy.

Konferencja Krzysztofa Jurgiela, zawieszonego w prawach członka PiS
Konferencja Krzysztofa Jurgiela, zawieszonego w prawach członka PiS Andrzej Kłopotowski

Do zarzutów europoseł Jurgiel odniósł się podczas piątkowej (24 maja) konferencji. Choć żadnych informacji na temat zawieszenia z centrali PiS wciąż nie otrzymał. Wciąż o wszystkim wie jedynie z tweeta Bochenka i doniesień medialnych. Jurgiel mówił, że nie ma nic wspólnego z przejściem Burnos i Malinowskiego do zarządu, na czele którego stoi Łukasz Prokorym.

- Czuję się skrzywdzony i potraktowany niesprawiedliwie. Przypuszczenia, które podobno leżą u podstaw tej decyzji, które szeroko obiegły internet są nieprawdziwe i naruszają moje dobra osobiste, w tym moje dobre imię – mówi wprost europoseł Jurgiel. I dodaje, że to fake newsy, które są tym samym przejawem hejtu.

Jurgiel oczekuje wyjaśnień

Nikt nie próbował z nim sprawy wyjaśniać. Dlatego z zaskoczeniem przyjął słowa Karola Karskiego, rzecznika dyscyplinarnego PiS, który – bez zbadania sprawy – insynuuje, że Jurgiel brał udział w tworzeniu sejmikowej koalicji Platformy Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.

- Jego insynuacje mają charakter pomówienia – dodaje europoseł.

Jako winnego tej sytuacji wskazuje Jacka Sasina, szefa regionalnych struktur PiS.

- Z uwagi na brak kontroli w województwie podlaskim Jacek Sasin próbuje za swoją nieudolność obwiniać mnie. Prawdziwy lider bierze odpowiedzialność za siebie i swoje działania – kwituje.

I wyjaśnia, że to Sasin był odpowiedzialny za kształt list do sejmiku oraz rozmowy na temat zarządu. Te dla PiS zakończyły się fiaskiem.

Osobiście postępowania Burnos i Malinowskiego nie rozumie: - Najpierw bym szukał kontaktu z władzami i stawiał pewne warunki.

Jurgiel po zawieszeniu. Co zrobi europoseł?

Patrząc na to, co dzieje się w PiS, zrezygnował z kandydowania do Parlamentu Europejskiego.

- Czuje się zniesławiony i pomówiony. Będę bronił swojego dobrego imienia – kwituje.

Czeka na powołanie zespołu, który uczciwie oceni sytuację. Chciałby, aby Sasin przygotował raport i by powstał zespół, który oceniłby jego ustalenia ale jednocześnie porozmawiałby z radnymi i otoczeniem. Jeśli do tego nie dojdzie, podejmie kroki prawne wynikające z kodeksu cywilnego.

- Na dzisiaj decyzji nie podjąłem. To kwestia czasu. Czekam na formalne dokumenty, które bedą mnie pomawiały i będę miał do czego się odnieść. Moim celem jest jedno. Ustalenie prawdy w obszarze ustalania list, negocjacji i ustalania składu władz samorządu województwa – komentuje dalej.

Konferencja Krzysztofa Jurgiela, zawieszonego w prawach członka PiS
Konferencja Krzysztofa Jurgiela, zawieszonego w prawach członka PiS Andrzej Kłopotowski

Kiedy zauważamy, że został wskazany przecież nie tylko przez Sasina i Karskiego ale przez Kaczyńskiego i trudno raczej oczekiwać innych rozstrzygnięć, odpowiada:

- Wyjaśnienie polega na tym, że komitet polityczny bada działanie partii. Zarząd okręgowy też powinien zażądać od szefa sprawozdania z negocjacji. Jestem... Byłem członkiem zarządu, bo jestem zawieszony. Wtedy ta dyskusja by się odbyła. Część jest zniesmaczona zachowaniem pana Sasina.

Tylko czy to spowoduje podjęcie takiej próby? – drążymy.

- Żyjemy już ponad 30 lat w tym systemie. Wiemy jakie są nasze partie, czy Platforma, czy PSL, czy SLD. Czy pan tam widział wyjaśnianie spraw? – pyta retorycznie.

Tylko, jeśli partia nie respektuje praw członków, powinno to być kontrolowane

Europoseł Jurgiel. Może rozmawiać z każdym

Czy czuje się nadal członkiem Prawa i Sprawiedliwości?

- Jestem zawieszony. Idee, które w 1990 roku wprowadziły mnie do działania w tej partii nadal są aktualne chociaż różnie są realizowane przez niektórych członków.

Jak widzi swoją przyszłość polityczną? – Moja przyszłość polityczna to praca na rzecz Polski w różnych obszarach. Będę rozmawiał z każdym kto chce w podobnych kierunkach działać. Myślę, że wszystko się wyjaśni i będę w Prawie i Sprawiedliwości. Czuję wśród członków poparcie i tylko te machiny, które uruchomił pan Sasin i jego otoczenie nie przynoszą dla niej zaszczytów. Prawda będzie po mojej stronie.

Swojego ruchu politycznego zakładać nie zamierza. O propozycjach z innych partii nie słyszał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po zawieszeniu w prawach członka PiS. Krzysztof Jurgiel odnosi się do zarzutów Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna