Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod sufitem drugi sufit

Wojciech Nowicki
W przestrzeni utworzonej pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem można ukryć instalacje techniczne: elektryczne, wentylację, klimatyzację
W przestrzeni utworzonej pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem można ukryć instalacje techniczne: elektryczne, wentylację, klimatyzację
Sufity podwieszane potrafią radykalnie odmienić wnętrze. Są też praktycznym rozwiązaniem, kiedy musimy ukryć jakieś instalacje lub wady konstrukcyjne.

Tam, gdzie jest sufit podwieszany, nie ma pogłosu, a dźwięki są przyjemniejsze dla ucha. Warto go więc zamontować w pokoju, w którym ogląda się telewizję lub słucha muzyki. A w sypialni czy pokoju dziennym w ciszy i spokoju lepiej śpi się i czyta.

Sufit zamontowany pod nieogrzewanym strychem może chronić przed ucieczką ciepła z domu.

Wykonanie takiego sufitu nie wymaga "mokrych" prac - z pomieszczeń można koszystać bezpośrednio po zakończeniu prac. Jest on gładki jak tynk gipsowy, ale bez szlifowania. Montaż poszczególnych elementów - lekkich i łatwych w transporcie - można wykonać samemu albo zlecić fachowcom.

W razie awarii taki sufit można zdemontować i uzyskać łatwy dostęp do rur czy kabli.
- Każde rozwiązanie kroi się na miarę pomieszczenia i dostosowuje do potrzeb właściciela - mówi Jolanta Szemiot. - Koszt wykonania nie zależy od metra, jak w przypadku gotowych płyt czy kasetonów. Chociaż nie są to ceny z górnej półki. Dużo zależy od inwencji architekta, wyboru koloru i zamocowania oświetlenia. Nawet drobne poprawki w standardowo wykonanym suficie mogą zdecydowanie zmienić wygląd pomieszczenia.

Gładkie i fantazyjne

Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym są płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe mocowane do metalowego lub drewnianego rusztu.

- W pokojach, holach używamy zwyczajnych płyt z suchego tynku - radzi Jolanta Szemiot, architekt z białostockiej Autorskiej Pracowni Architektury. - W łazienkach i kuchniach, tam gdzie panuje wilgoć, sufity najlepiej wykonać z płyt wodoodpornych, a do drewnianych poddaszy zastosować płyty ognioodporne.

Montujemy je na ruszcie z metalowych profili przymocowanych do stropu. Nie muszą przykrywać całego sufitu. Można je umieścić na obwodzie pomieszczenia, nad stołem czy umywalką, nadać kształt łuków i skosów. Do wykonywania nietypowych kształtów sufitów wykorzystuje się elastyczne cienkie płyty, z wtopioną matą z włókna szklanego lub płyty nacinane. Standardowe płyty gipsowo-kartonowe też można kształtować - po namoczeniu.
Podwieszany sufit może też przyjąć kształt płachty z płyty z nieosłoniętymi bokami.

Panele i kasetony

Do stropu można też przytwierdzić konstrukcję z profilów i umieścić między nimi kasetony - z gipsu, wełny mineralnej czy pomalowanej proszkowo blachy. Mogą one mieć różną fakturę, różne wzory i kolory, czasami bywają perforowane - wtedy lepiej izolują akustycznie.

Kasetony wsuwa się w profile - tak, aby dawały gładką powierzchnię sufitu, albo tak, żeby metalowe profile stały się elementem jego wykończenia.
Rzadziej stosuje się drewniane, stalowe lub aluminiowe panele, montowane do profili konstrukcyjnych za pomocą specjalnych klipsów.

Kawałek lustra nad głową

Przebojem wchodzą do mieszkań napinane, dekoracyjne powłoki sufitowe (DPS) - ze specjalnej elastycznej folii.

One również mogą ukryć mało estetyczne instalacje, zamaskować pęknięcia i uszkodzenia stropu czy odizolować od hałasu. Dają natomiast oryginalne możliwości kształtowania przestrzeni wnętrz.

Struktura powierzchni DPS może być matowa, z delikatnymi tłoczeniami, satynowa, lub imitować szklaną czy lustrzaną taflę, w której odbija się wnętrze.
Ta ostatnia właściwość szczególnie nadaje się do optycznego podwyższenia pomieszczenia. Taką powłokę rozpina się na listwach mocowanych do ścian. Sufit jest odporny na wilgoć i zmiany temperatury, nadaje się do każdego rodzaju pomieszczenia.

Taki sufit jest łatwy w utrzymaniu w czystości: jest antystatyczny (nie osiada na nim kurz), nie trzeba go odświeżać ani malować jak w przypadku tradycyjnych sufitów.

Oświetlenie - ważna rzecz

Górne oświetlenie odgrywa w pomieszczeniu podstawową rolę. Sufit podwieszany to idealne miejsce na jego montaż.

Najlepszy rezultat przynosi podkreślenie linii sufitu szeregiem niewielkich, widocznych opraw punktowych lub światłem ukrytym pomiędzy poziomami sufitów. Wyraziste, punktowe światło można skierować na wybrany fragment pomieszczenia.

- Ciekawy jest efekt światła odbitego. Uzyskujemy go umieszczając źródło światła między sufitem podwieszanym a stropem - mówi architekt. - W pomieszczeniu jest wtedy przytulnie i nastrojowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna