MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie kościoły na liście UNESCO. Te niezwykłe obiekty zachwycają turystów z całego świata – możemy być z nich dumni

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Krzysztof Kapica / Polska Press / Archiwum
Podkarpacie słynie z malowniczych krajobrazów, przenikania się wielu kultur, a także z niezwykłych zabytków. Na mapie województwa znajdują się obiekty, które zostały uznane za miejsca o wyjątkowej wartości kulturalnej dla ludzkości z całego świata. Poznajcie wyjątkowość zabytków na Podkarpaciu, które zostały docenione przez UNESCO. Te piękne obiekty zachwycają turystów z całego świata – możemy być z nich dumni.

Spis treści

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

UNESCO [tłum. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury] zajmuje się wspieraniem międzynarodowej współpracy w zakresie oświaty, kultury i nauki. Z inicjatywy organizacji stworzono listę miejsc o wyjątkowej wartości kulturalnej dla ludzkości z całego świata. Umieszczenie jakiegokolwiek obiektu na tej liście to nie lada wyróżnienie – Międzyrządowy Komitet Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, na podstawie ściśle określonych kryteriów, decyduje o tym, które zabytki i obiekty naturalne znajdą się w spisie.

Zobacz: 13 najpiękniejszych obiektów UNESCO niedaleko Polski. Te historyczne skarby znajdują się w naszym sąsiedztwie – które z nich warto zwiedzić?

Polskie obiekty znajdujące się na liście UNESCO

Polskich obiektów UNESCO jest aż 17. Są to m.in.:

Zabytki Podkarpacia: co zobaczyć?

Na terenie woj. podkarpackiego znajdują się dwa kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?

Gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie

Świątynia w Haczowie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie z zewnątrz. Krzysztof Kapica / Polska Press / Archiwum

Świątynia w Haczowie to największy drewniany kościół w całej Europie – jego powierzchnia to ponad 380 metrów kwadratowych. Wzniesiono go w XV wieku, a jego wnętrze zdobi monumentalna polichromia figuralna (prawdopodobnie najstarsza w Europie). Chociaż w 1624 uległ zniszczeniu w wyniku najazdu Tatarów, odnowiono go i rozbudowano, wzbogacając m.in. o wieżę, koliste otwory okienne oraz ziemny wał obronny.

W 1944 roku w Haczowie wybudowano nową świątynię – gotycki kościół został opuszczony i administrowany przez państwo aż do 1980 roku. Tego samego roku znów stał się własnością parafii, na której zlecenie przeprowadzono gruntowną renowację i prace konserwatorskie. Na terenie kościoła znajdowała się kiedyś figura Matki Boskiej Bolesnej (oryginał umieszczono w nowej świątyni). Według lokalnych podań figura ta miała w czasie powodzi zostać porwana przez wody rzeki Wisłok i zatrzymała się pod haczowskim kościołem.

Zwiedzanie

Miejsce to udostępniono turystom do zwiedzania (z wyłączeniem nabożeństw) w codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00 (wstęp bezpłatny)

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Tak prezentuje się zabytek z listy UNESCO na Podkarpaciu
CC BY-SA 4.0

Zabytkowa świątynia pw. Wszystkich Świętych w Bliznem.
Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0

Zbudowany z jodłowych bali kościół w Bliznem to drugi zabytek, którego historia pozwoliła na wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa. Wzniesiono go ok. 1470 roku na zalesionym pagórku. Podobnie, jak w przypadku pierwszej świątyni, ściany kościoła w Bliznem zdobi piękna polichromia, uzupełniana o kolejne malunki na przestrzeni lat. W XVII wieku do drewnianej budowli przyłączono wieżę. W 1811 roku na terenie obiektu przeprowadzono gruntowny remont, co powtórzono w latach 1964–1974. Obok budynku zlokalizowany jest także kompleks drewnianych zabudowań – w jednym z nich znajduje się muzeum parafialne.

Zwiedzanie

Kościół można zwiedzać od maja do października w godzinach:

  • poniedziałek-piątek – 10:00-17:00
  • sobota – 10:00-16:00

Bilety wstępu

  • Dorośli – 7 zł
  • Dzieci – 3 zł

Poza sezonem świątynię można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji terminu. Należy pamiętać, że to miejsce kultu. Turyści proszeni są o nieodwiedzanie świątyni w czasie trwania nabożeństw.

Zobaczcie, jak prezentują się te piękne kościoły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie kościoły na liście UNESCO. Te niezwykłe obiekty zachwycają turystów z całego świata – możemy być z nich dumni - Strona Podróży

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna