Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy samorządowcy spotkali się na XXVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Województwa Podlaskiego

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Wideo
od 16 lat
W czwartek w Pilikach k. Bielska Podlaskiego rozpoczęło się XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Województwa Podlaskiego, na które przybyło kilkudziesięciu wójtów i burmistrzów z Podlasia. Samorządowcy dyskutowali przede wszystkim o wyzwaniach stojących przed gminami w najbliższym czasie. Te zadania to głównie problem obowiązków gmin dotyczących gospodarki wodno-ściekowej oraz rozwój e-usług w gminach. Ważnym tematem jest też możliwość pozyskania dofinansowania z funduszy europejskich.

Wszyscy zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej i jak będzie wyglądało dalsze finansowanie inwestycji samorządowych. Rządowe programy, takie jak choćby Polski Ład, dla takich gmin jak moja były ogromnym wsparciem – mówi Jakub Wierzbicki, wójt gminy Perlejewo. – Wnioski były elastyczne jeśli chodzi o wydatkowanie środków, proste pod względem przygotowania rozliczenia i poziomy dofinansowania wystarczająco wysokie, żeby było nas stać na wkład własny. Zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo dużo, ale potrzeby wciąż mamy i pytanie co będzie dalej.

Spotkanie w Pilikach samorządowcy wykorzystują na wymianę doświadczeń oraz poszerzanie wiedzy i omawianie przepisów.

Obowiązek kontroli gospodarki-wodno ściekowej, nowe zmiany dotyczące e-faktur i sprawy związane z zaawansowaniem naszych działań w e-usługi – wylicza Grzegorz Jakuć Przewodniczący Związku, wójt gminy Turośń Kościelna. – Zaprosiliśmy prelegentów, którzy nam wyjaśnią wiele zagadnień, bo suche przepisy niewiele nam wskazują.

Samorządowcy zwracali uwagę na problem dotyczący kontroli, które należy przeprowadzać u mieszkańców, aby sprawdzić czy nie dochodzi do nieprawidłowości przy oczyszczaniu zbiorników bezodpływowych ze ściekami.

My sprawdzamy czy ci, którzy mają szamba prawidłowo te szamba opróżniają – tłumaczy Grzegorz Jakuć. – Czy mają umowy z wykonawcami tej usługi i od tego zaczynamy. To jest ogromna dodatkowa praca, choć o konieczności podjęcia takich działań wiemy od lat, to nie było szczegółowych przepisów regulujących to zagadnienie, dopiero w tym roku nastąpiła nowelizacja ustawy, która określiła szczegółowo te zasady i w ciągu dwóch lat musimy dokonać kontroli wszystkich nieruchomości na terenie gminy.

Wójt gminy Czyże w powiecie hajnowskim zwraca uwagę na nowe wyzwania dotyczące e-usług.

Gmina Czyże zrealizowała już projekt „Elektroniczne usługi”, a od 1 stycznia nabierze on kolorytu. Wchodzą nowe rozwiązania, jak choćby e-doręczenia – opisuje wójt Jerzy Wasiluk. – To są te zagadnienia, które będą nas mocno intrygowały w najbliższym czasie. Spotkanie Związku Gmin Wiejskich to świetna okazja do tego, by rozmawiać o wszystkich aspektach funkcjonowania samorządu, to też świetna okazja do tego, by wymienić się spostrzeżeniami i to się dzieje! Rozmawiamy o tym także w kuluarach, w różnych konstelacjach i dyskutujemy o przyszłorocznych budżetach, o tym co nas czeka.

W XXVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku udział wzięli parlamentarzyści – senatorowie Anna Bogucka i Marek Komorowski, poseł Jacek Bogucki i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Spotkanie samorządowców jest dwudniowe i zakończy się w piątek przed południem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna