MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Marka. Znamy najlepsze produkty, miejsca i wydarzenia jakimi może się pochwalić województwo podlaskie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek (16.12) poznaliśmy laureatów prestiżowego konkursu Podlaska Marka. Organizuje go Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Uroczystość wręczenia statuetek i nagród odbyła się w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – z zachowaniem wszystkich obostrzeń wynikających z pandemii - a dzięki transmisji online można ją było również oglądać w internecie.

- Podlaska Marka to najstarsza i najbardziej atrakcyjna forma wyróżniania i docenienia podmiotów społeczno-gospodarczych, które działają w Podlaskiem. To także wszystkim prestiż dla naszego województwa, które może pokazać, że mamy firmy, które działają nowocześnie, innowacyjnie przynosząc nam zaszczyt i honor. Marka docenia też działalność tych przedsiębiorstw, jednostek, stowarzyszeń, które działają na rzecz województwa podlaskiego i są naszą doskonałą promocją – zapewnia wicemarszałek województwa Marek Olbryś.

Czytaj również:

W tym roku do kapituły konkursu wpłynęły 173 propozycje produktów, wydarzeń, innowacji, odkryć czy projektów na rzecz społeczeństwa. Były wśród nich np. pierogi wigierskie, białostocki półmaraton, węzeł w Porosłach, folkowy festiwal w Czeremsze, Fundacja Pomóż Im, a nawet mecze siatkarzy Ślepsk Malow Suwałki. Nominację otrzymało 27 kandydatur.

- Nasz projekt kosztował 16 mln zł, przy 7-milionowym wsparciu z RPO. Chodziło w nim o automatyzację i cyfryzację technologii. Zbudowaliśmy Centrum Badawczo-Rozwojowe i laboratorium, i automatyczne linie produkcyjne. Centrum jest takim papierkiem lakmusowym całej naszej działalności związanej z przemysłem 4.0 - mówi Henryk Owsiejew, właściciel i szef Rady Nadzorczej spółki Malow z Suwałk, która wygrała kategorię Projekt 4.0.

- To wyróżnienie odnosi się do dużej inwestycji, która szkoli lotników i jest dowodem inwestowania w młodych ludzi i rozwój floty powietrznej PRONAR-u. Korzysta niej wielu biznesmenów także z Europy, którzy docierają na Podlasie, a my przy okazji możemy promować nasz region - zapewnia Radosław Bielski, dyrektor ds. handlu i sprzedaży w Pronarze, którego ośrodek Szkolenia Lotniczego został Odkryciem.

Czytaj również:

Laureatem kategorii Kultura został Teatr Wierszalin i jego Objazd mickiewiczowski.

- Mickiewicz to jest poeta na trudne czasy. To jest poeta, od którego uczymy się, jak być Polakami, jak mamy rozumieć Polskę, jak ją mamy czuć. Ale Mickiewicz to też poeta pogranicza, u którego splatają się wątki polskie, litewskie i białoruskie. Jestem bardzo wdzięczny kapitule, że wyróżniła naszą inicjatywę, którą sprowadziłbym do słów: Z Mickiewiczem trzeba iść do ludzi, nie wystarczy go zamykać w salach teatralnych. Trzeba pójść do młodzieży, do uczniów, żeby z nimi rozmawiać o Mickiewiczu, że młodych ludzi uczyć rozumienia poezji, bo ona jest nam teraz potrzebna jak powietrze - podkreśla Piotr Tomaszuk, szef supraskiego Wierszalina.

Z kolei Mateusz Andrzejewski, dyrektor ds. technologii w TenedrHut (wygrała kategorię Biznes) dziękował i sympatykom firmy i jej hejterom zapewniając, że nikt tak, jak oni nie motywuje do pracy. Przypomniał również, że serce Grupy Kapitałowej TenderHut pochodzi z Białegostoku.

- Dlatego zobowiązujemy się, że w ramach akcji charytatywnej Grupa TenderHut przekaże sprzęt komputerowy jakiejś jednostce wskazanej przez marszałka województwa, a czek na 10 tys. zł (otrzymał go każdy laureat wraz ze statuetką – red.) tylko zwiększy budżet tego działania – oznajmił dyrektor Andrzejewski.

Czytaj również:

W ramach Podlaskiej Marki przyznano też tytuły: Ambasadora Podlaskiej Gospodarki, która została Podlaska Branża Turystyczna oraz Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, którym została Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku.

- Odbieram tę statuetkę, ale ona należy do podlaskich przedsiębiorców, którzy na nią zapracowali. Przedsiębiorcy swoim działaniem promują nasze województwo i dbają o nie, więc wyróżnieni powinni czuć się wszyscy, nie tylko zrzeszeni w Izbie – zapewnia Witold Karczewski, prezes IP-H.

Podlaską Markę organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego od siedemnastu lat. Nagroda w konkursie oznacza możliwość promocji w kraju i za granicą. Jest przyznawana jest w 11 kategoriach m.in.: produkt spożywczy, inwestycja, wydarzenie, społeczeństwo, biznes.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW PODLASKIEJ MARKI:

 • WYDARZENIE - PKO Białystok Półmaraton – Fundacja Białystok Biega
 • SPOŁECZEŃSTWO - Grupa Ratownicza Nadzieja
 • PROJEKT 4.0 - Centrum Badawczo-Rozwojowe – Wspólne przedsięwzięcie firm z województwa podlaskiego w ramach Przemysłu 4.0 – Malow sp. z o.o.
 • ODKRYCIE - Ośrodek Szkolenia Lotniczego Pronar – Pronar sp. z o.o.
 • KULTURA - Objazd mickiewiczowski - wzorem Reduty – Teatr Wierszalin
 • BIZNES - Grupa technologiczna TenderHut – TenderHut SA
 • INWESTYCJA - Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne – Urząd Miejski w Łomży
 • PRODUKT SPOŻYWCZY - Miody Pitne – Augustowska Miodosytnia Paweł Kotwica Piotr Piłasiewicz s.c.
 • PRODUKT UŻYTKOWY - Lokalni Naturalni – lokalny targ online – LN A. Miczejko, K. Zakrzewski s.c.
 • Podlaska Marka Konsumentów - Stowarzyszenie Białostocki Klub Kibiców Niepełnosprawnych

AMBASADOR PODLASKIEJ GOSPODARKI - Podlaska Branża Turystyczna:

 • Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
 • Suwalska Organizacja Turystyczna
 • Lokalna Organizacja Turystyczna "LOT nad Bugiem"
 • Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska
 • Lokalna Organizacja Turystyczna “Region Puszczy Białowieskiej”
 • Polska Izba Turystyki Oddział Podlaski w Białymstoku

HONOROWY AMBASADOR WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO:

 • Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku.

TU MOŻESZ ZOBACZYĆ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna