Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski NFZ. Poradnie będą wykonywać więcej zabiegów

(luk)
sxc.hu
Od nowego roku NFZ zmienia zasady kontraktowania w specjalistyce.

Poradnie specjalistyczne będą od nowego roku wykonywać więcej zabiegów w trybie ambulatoryjnym.
- Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia mają zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do drobnych zabiegów bez konieczności oczekiwania na wykonanie ich w szpitalu - tłumaczy Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.

- Chodzi o procedury, które można wykonać w poradni szybko, bezpiecznie i równie skutecznie jak w szpitalu. Równocześnie pozwoli to tym ostatnim wykorzystać kontrakt na poważniejsze operacje.
Z ogólnej puli kontraktu zostanie wydzielona kwota, która będzie przeznaczona wyłącznie na procedury zabiegowe. Pozostała część może być wykorzystana np. na porady, konsultacje czy wypisywanie recept. Mechanizm ten będzie premiował gabinety, w których realizowane są świadczenia zabiegowe na odpowiednio wysokim poziomie.

Zmiany obejmą dwanaście poradni specjalistycznych. To zabiegi w zakresach: chirurgii ogólnej, dziecięcej, onkologicznej i szczękowo-twarzowej, gastroenterologii, okulistyki, ortopedii dla dzieci i dorosłych, otolaryngologii, położnictwa i ginekologii, proktologii i urologii. Obecnie te poradnie specjalistyczne też wykorzystują część kontraktu na zabiegi.

W największym zakresie dotyczy to proktologii, chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Najmniej zabiegów jak dotąd wykonywały poradnie gastroenterologiczne, położniczo-ginekologiczne i urologiczne. NFZ weźmie to pod uwagę.

- Część kontraktu przeznaczona na zabiegi nie będzie równa dla wszystkich świadczeniodawców - zaznacza rzecznik. - Zależy przede wszystkim od zakresu świadczeń (najwięcej w chirurgii onkologicznej i ogólnej oraz proktologii) oraz tego, jak wiele zabiegów poradnia wykonywała dotąd. Fundusz zamierza premiować gabinety mające odpowiedni sprzęt i wykwalifikowany personel do wykonywania procedur zabiegowych poprzez stosowne zwiększanie kontraktów.

Zmianami w finansowaniu NFZ chce podkreślić znaczenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
- Od dwóch lat prowadzenie gabinetu zabiegowego jest dodatkowo punktowane w konkursie ofert - mówi Adam Dębski. - W ubiegłym roku rozszerzono katalog procedur zabiegowych wykonywanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej a także podniesiono wycenę wielu z nich. W poradniach specjalistycznych można już wykonywać kilkaset różnych zabiegów. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zabiegi w poradniach nie odbiegają poziomem od analogicznych usług realizowanych w szpitalach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna