MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli pierwsza pomoc dla lokalnych firm

Andrzej Matys
Andrzej Matys
142 mln zł. Tyle wynosi pierwsza część wsparcia dla podlaskich firm w związku z epidemią koronawirusa. Połowa z tej kwoty (72 mln zł) zostanie przeznaczone na dofinansowanie pensji pracowników, a 70 mln - na korzystne pożyczki dla przedsiębiorstw. Pierwszą część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, którą przygotował zarząd województwa przedstawił w czwartek (2.04) marszałek Artur Kosicki.

- Walczymy ze skutkami pandemii, ale chcemy również pomóc podlaskim firmom i osobom samozatrudnionym. W ramach pierwszej części Podlaskiego Pakietu Gospodarczego na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczyliśmy środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz częściowo z budżetu państwa. To 142 mln zł - powiedział marszałek Kosicki i dodał: - Przez ostatnie tygodnie opracowywaliśmy działania minimalizujące skutki gospodarcze pandemii w naszym województwie. Chciałbym serdecznie podziękować pracownikom urzędu marszałkowskiego za wiele dni żmudnej pracy.

Pierwsza część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego zakłada wsparcie w dwóch obszarach. Pierwszy z nich dotyczy dofinansowania wynagrodzeń pracowników małych i średnich przedsiębiorstw i osób samozatrudniających się. Na ten cel zagwarantowano w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Pracy 72 mln zł.

Jak poinformował Hubert Ostapowicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, na każdego z pracowników, przedsiębiorca będzie mógł uzyskać dofinansowanie do części wynagrodzenia i składki ZUS.

- Jeżeli obroty przedsiębiorcy w przeciągu dwóch kolejnych miesięcy spadły w porównaniu z analogicznym okresem z roku ubiegłego, o co najmniej 30 proc., to do takiego przedsiębiorcy trafi wsparcie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne. Dokładnie ta kwota wynosi dzisiaj 1533 zł na jednego pracownika - wyjaśnił Hubert Ostapowicz.

Wsparcie będzie udzielane przez trzy miesiące, pod warunkiem utrzymania pracownika firmy przez minimum kolejne trzy miesiące. Przedsiębiorcy, których obroty spadną powyżej 50 proc. mogą liczyć na wyższą pomoc finansową. O pomoc mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. - To jest konkretna kwota, konkretna pomoc nieobjęta pomocą publiczną, nieobjęta pomocą de minimis - zapewnił Hubert Ostapowicz.

Drugim elementem wsparcia w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego jest uruchomienie pożyczek na bardzo dobrych warunkach finansowych i udogodnienia w spłatach dla dotychczasowych pożyczkobiorców.
- To 70 mln zł na pożyczki z zerowym oprocentowaniem, z wydłużonym okresem karencji i bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Pożyczki będą dostępne również dla tych podmiotów, które już korzystały z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - mówił marszałek Artur Kosicki.

Ponadto, jak poinformowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim, zostało przygotowanych szereg udogodnień dla przedsiębiorców, którzy już zaciągnęli pożyczkę. Teraz będą oni mogli skorzystać z nawet sześciomiesięcznych tzw. wakacji kredytowych, a także z zawieszenie rat kapitałowych i odsetkowych. Dla tych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zaczęli spłacać rat, karencja może zostać przedłużona nawet do 12 miesięcy.

Dodajmy, że marszałek województwa zaproponował by do pomocy dla lokalnych przedsiębiorców włączył się Białostocki Obszar Funkcjonalny. Jak przyznał, jest dobra wola współpracy w tej materii ze strony BOF, więc „tu trzeba podejmować szybkie decyzje”.

Kolejną część pakietu pomocowego dla podlaskich firm poznamy w najbliższym czasie.

Jak wyliczyć dofinansowanie do pensji pracowników?

Przykład 1:
Przedsiębiorca zatrudnia 22 pracowników. Wszyscy pracują w pełnym wymiarze czasu pracy. Obroty firmy w okresie luty-marzec 2020 r. (w związku z wystąpieniem COVID-19) spadły o 31 proc. w porównaniu do łącznych obrotów w miesiącach luty-marzec 2019 r. Czyli: 22 pracowników x 1566 zł (50 proc. minimalnej pensji plus ZUS) x 3 miesiące = 103.356 zł (dotacja z RPOWP dla przedsiębiorcy).

Przykład 2:
Średni przedsiębiorca zatrudnia 100 pracowników w pełnym wymiarze. Obroty firmy między lutym a marcem 2020 r. (w związku z wystąpieniem COVID-19) spadły o 51 proc. w porównaniu do łącznych obrotów w miesiącach luty-marzec 2019 r. A zatem: 100 pracowników x 2192 zł (70 proc. płacy minimalnej plus ZUS) x 3 miesiące = 657.600 zł (dotacja z RPOWP dla przedsiębiorcy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli pierwsza pomoc dla lokalnych firm - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna