Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Podlaski samorząd zorganizował koncert ku czci Papieża Polaka (zdjęcia)

adek
Podlaskie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
Podlaskie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Kamil Timoszuk / UMWP
Wyjątkowy koncert zespołu Golec uOrkiestra poprzedzony wykonaniem „Barki” przez Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) pod kierownictwem dyrektor instytucji Violetty Bieleckiej. Tak w czwartek, 4 maja, uczczono 32. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Białymstoku i Łomży. W zorganizowanym przez podlaski samorząd w OiFP wydarzeniu uczestniczyli: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu Marek Malinowski.

– Przez tę inicjatywę pragniemy przypomnieć, jak ważną postacią był dla wszystkich Polaków św. Jan Paweł II. Dla nas, którzy dorastaliśmy i dojrzewaliśmy za jego pontyfikatu, jest on niepodważalnym autorytetem – orędownikiem pokoju na świecie, wartości moralnych i godności życia. Nie sposób oszacować dobra, które ten człowiek dał ludzkości. Musimy te wartości i prawdę o Ojcu Świętym przekazywać młodym – podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Człowiek dialogu

Bracia Golec wraz z zespołem przygotowali wyjątkowy repertuar poświęcony osobie Jana Pawła II. Tłumnie zgromadzona publiczność, w tym liczni przedstawiciele podlaskiego duchowieństwa, miała okazję wysłuchać aranżacji pieśni religijnych oraz autorskich utworów grupy, m.in.: „Leć muzyczko”, „Oto jest dzień”, „Abba, Ojcze”, „Tylko Jezus – Jeden jest Pan” oraz „Błogosławieni miłosierni”. Nie zabrakło też ulubionej piosenki Karola Wojtyły – „Barki”.

– Jan Paweł II był człowiekiem dialogu, łączył ludzi. Z prawdziwą przyjemnością gramy dla was przy tak wspaniałej okazji. Cieszymy się, że tutaj, w województwie podlaskim, pamięć o tym wielkim człowieku nie mija i oby więcej takich wydarzeń, jak dzisiejsze – mówił ze sceny Łukasz Golec.

„Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”

Pod takim hasłem odbywała się IV pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny, w trakcie której 4 czerwca 1991 r. przybył do Łomży. Podczas pobytu w tym mieście papież koronował obraz Matki Bożej z łomżyńskiej katedry, poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego oraz Dom Księży Emerytów.

5 czerwca 1991 r. Ojciec Święty odwiedził Białystok. Najpierw odprawił mszę św. na lotnisku Krywlany, beatyfikując zakonnicę Bolesławę Lament. Ustanowił także oficjalnie diecezję białostocką, otworzył synod diecezjalny oraz poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Bardzo ważnym punktem pobytu Karola Wojtyły w mieście były również odwiedziny w cerkwi Św. Mikołaja i udział w specjalnym, ekumenicznym nabożeństwie. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy papież gościł w progach prawosławnej świątyni.

9 lat temu, dokładnie 27 kwietnia 2014 r., Papież Polak Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość miała miejsce w Watykanie, na placu Świętego Piotra.

Koncert pamięci i wdzięczności (TVP3 Białystok)

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podlaskie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Podlaski samorząd zorganizował koncert ku czci Papieża Polaka (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna