Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu i Niedziela św. Rocha. Muzycznie i na ludowo

Paweł Chojnowski [email protected]
Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu, na którym gwaizdą będzie Enej, a może Niedziela św. Rocha w Nowogrodzie albo zawody zaprzęgów konnych? Jeśli tylko dysponujemy czasem, warto wziąć udział w każdej z tych letnich imprez.
Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu, na którym gwaizdą będzie Enej, a może Niedziela św. Rocha w Nowogrodzie albo zawody zaprzęgów konnych? Jeśli tylko dysponujemy czasem, warto wziąć udział w każdej z tych letnich imprez. UM Ciechanowiec
Nadchodzący weekend będzie obfitował w imprezy związane z dawnymi tradycjami i zwyczajami ludowymi. Folklor wcale nie musi być nudny! Tysiące gości odwiedzających co roku Ciechanowiec, czy Nowogród świetnie się bawią na Święcie Chleba albo Niedzieli Św. Rocha.

W ten weekend na pewno warto wybrać się do Ciechanowca, gdzie najpierw w sobotę odbędą się XI Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi (w godz. 9-15, przy stacji Orlen-Tomex). Nie zabraknie tu dodatkowych atrakcji: wiwatów i salw armatnich Bractwa Kurkowego, występów muzycznych, gier i zabaw dla dzieci. Oczywiście chętni będą mogli przejechać się bryczką, a najmłodsi - na kucyku.

W niedzielę z kolei odbędzie się 15. edycja Podlaskiego Święta Chleba, imprezy przyciągającej do ciechanowieckiego Muzeum Rolnictwa tysiące gości z całego kraju.

Ciekawe dawne zwyczaje

Tradycyjne pokazy dożynkowe przeplatają się tu z występami gwiazd, degustacją pieczywa i swojskich potraw oraz szałem zakupów w ponad stu kramach. Również w tym roku nie zabraknie atrakcji.

O godz. 11.30 zaprzęgi konne przejadą z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej do siedziby Muzeum Rolnictwa. Kwadrans po dwunastej nastąpi uroczyste otwarcie XV Podlaskiego Święta Chleba. Przed pałacem odbędzie się parada zabytkowych ciągników.

Ciechanowieckie muzeum ma unikatową w skali kraju kolekcję takich maszyn, a także lokomobil parowych. Ostatnio wyremontowano tu pięć silników używanych dawniej w rolnictwie. Szczególną atrakcję stanowi teraz jedyny w Polsce działający stacjonarny silnik parowy. Tego ważącego trzy tony giganta, dawniej pracującego w gorzelni, również będzie można podziwiać podczas niedzielnej imprezy.

Od godz. 11 w skansenie "A" Białorusini będą prezentować zabawy i tańce z XIX i XX wieku, zaś o godz. 13.30 odbędzie się obrzęd święcenia zwierząt, związany z patronem chroniącym od zarazy i opiekunem zwierząt - św. Rochem.

Jak dawniej wyglądało zakończenie żniw, widzowie będą mogli się dowiedzieć podczas ceremonii dożynkowej (godz. 14, skansen B, czyli pole przy wiatraku).
Na pole wyjedzie orszak żniwny. Z użyciem sierpa, kosy - zupełnie jak za dawnych czasów - gospodarze zbiorą zboże. Ale zostawią ostatnią kępę. Tę bowiem obwiązywało się tradycyjnie słomą, ozdabiało kwiatami, a wokół niej po rżysku przeciągano gospodarza albo którąś pannę. Według przesądu, to tzw. oborywanie przepiórki miało przynieść dobre zbiory również w kolejnym roku. A zostawiona w przepiórce kromka chleba miała chronić przed myszami.
Po naszych rodzimych, zaprezentowane zostaną zwyczaje dożynkowe na Białorusi. Później korowód żniwiarzy przekaże wieniec dożynkowy starostom. Odbędzie się też pokaz młocki parowej.

O godz. 15.30 nastąpi wręczenie pucharów za najciekawsze stoisko piekarnicze.

Muzyczne lato w muzeum

Święto Chleba to także okazja do posłuchania muzyki folkowej. Przez cały dzień występować będą zespoły folklorystyczne i kapele ludowe z regionu i kraju. O godz. 16 pod pałacem wystąpi Warszawska Kapela z Targówka, zaś o godz. 17 rozpoczną się koncerty na scenie amfiteatru. Jako pierwszy zaprezentuje się tu zespół Hoyraky, grający energetyczny, ukraiński folk z domieszką rockowych brzmień. O 18.30 wystąpi Gienek Loska Band, czyli uliczny grajek, któremu sławę przyniosło zwycięstwo w pierwszej polskiej edycji telewizyjnego programu X Factor.

Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Enej (godz. 20), polski zespół rockowo-folkowy. Publiczność z pewnością usłyszy ich najbardziej znane hity ("Symetryczno-Liryczna", "Zbudujemy dom", czy "Nie chcę spać"), a także utwory z najnowszego albumu "Paparanoja", który wyszedł na początku tego roku.
Niedziela w Ciechanowcu zapowiada się naprawdę ciekawie, jednak nie samym chlebem człowiek żyje... Również tradycyjna "Niedziela na św. Rocha w Nowogrodzie zasługuje na zainteresowanie. Miłośnicy ludowych klimatów odwiedzą zapewne oba festyny.

Tu też będą przysmaki...

Impreza w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie rozpocznie się o godz. 10, a potrwa do godz. 18. Odwiedzającym przygrywać będzie Kapela Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła oraz Kapela Kurpiowska. Gościem specjalnym będzie Apolonia Nowak. W skansenie odbywać się będą pokazy wytwórczości ludowej. Przy pracy będzie można podglądać przedstawicieli ginących zawodów (kowal, garncarz). Oczywiście nie zabraknie kramów z rękodziełem (wycinanki, kwiaty z bibułki, biżuteria, obrusy, hafty i koronki, ceramika, wyroby ze słomy, drewna i wikliny, a także rzeźby, obrazy i zabawki) oraz przysmakami regionalnymi (m.in. słynnym piwem jałowcowym, czyli kurpiowskim specjałem zwanym tu psiwem kozicowym, pampuchami, serami, ciastami). Będą też tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe.

... A tu ludowa muzyka

Miłośnicy tradycyjnych pieśni regionalnych nie mogą przegapić odbywającego się w sobotę w Centrum Kultury w Zambrowie Ogólnopolskiego Festiwalu "Barwy Folkloru". Koncert rozpocznie się tu o godz. 17 (wstęp jest wolny). Wystąpią: Chór Dębowy Liść z Suchego Lasu, Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Integracyjny Zespół Folklorystyczny "Szansa" oraz Kapela Ludowa "Szansa" z Zambrowa, Ludowy Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" ze St. Laskowca oraz Zespół "Reczańka" z Koźlik. Zagra i zaśpiewa również Mieczysław Laskowski.

Wcześniej, o godz. 16, uczestnicy przemaszerują w barwnym korowodzie z parku miejskiego do Centrum Kultury. Tu tez będzie otwarta wystawa prac twórców ludowych z powiatu zambrowskiego.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna