MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Wyższe dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich. Sprawdź, jak wzrośnie kwota dotacji

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wzrośnie wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Wzrośnie wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek 23 lutego 2023 roku ukazał się projekt rozporządzenia, który odnosi się dotacji dla KGW. Projekt zakłada zwiększenie puli środków pieniężnych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kwota przeznaczona na KGW w 2023 roku została zwiększona do 120 mln zł.

Wzrośnie kwota dotacji dla KGW

Projekt zakłada, tak jak było dotychczas, że wysokość pomocy jest uzależniona od liczby członków koła ustalonej na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Dotację zmienią się następująco:

  • 8 000 zł, jeżeli koło liczy nie więcej niż 30 członków;
  • 9 000 zł, jeżeli koło liczy od 31 do 75 członków;
  • 10 000 zł, jeżeli koło liczy ponad 75 członków.

W 2022 roku było to odpowiednio 5000 zł, 6000 zł, 7000 zł. Otrzymane fundusze koła mogą przeznaczyć na realizację celów statutowych. Wzorcowe statuty zakładają prowadzenie działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet, poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi, rozwijanie kultury ludowej w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Kiedy KGW uzyskają pomoc?

Pomoc będzie wypłacana niezwłocznie po wydaniu decyzji z ARiMR na rachunek bankowy koła. We wniosku o przyznanie pomocy finansowej KGW oprócz obowiązkowych danych z Ustawy, będzie konieczność podania numeru identyfikacyjnego. Zatem przed złożeniem wniosku o dotację będzie konieczność złożenia wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego do ARiMR.

Projekt rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Dzięki temu będzie możliwe przyśpieszenie naboru o wyższe dotacje. Wypłata dotacji dla KGW w 2023 r. nastąpi po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy na rachunek bankowy podany przez KGW.

Szkolenia dla KGW

Wsparcie dla KGW z roku na rok rośnie. Koła mają coraz większe możliwości na rozwój. Od 1 do 15 marca trwa rekrutacja na szkolenie pt. „ABC tworzenia, pisania i realizacji projektów”. To cykl trzydniowych szkoleń, których celem jest wzmacnianie potencjału kobiet w rozwoju lokalnej społeczności. Szkolenia w Białymstoku odbędą się 12-14 maja 2023 r. Szkolenia organizuje Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna