Podziel się radością świąt

Paweł Chojnowski, ACh [email protected]
Ola Samluk (od lewej), Weronika Rogowska i Paulina Cichocka z DH „Ptaki Ptakom” w weekend zbierały żywność. Potrzebujące rodziny, otrzymają ją jako bożonarodzeniowe paczki.
Ola Samluk (od lewej), Weronika Rogowska i Paulina Cichocka z DH „Ptaki Ptakom” w weekend zbierały żywność. Potrzebujące rodziny, otrzymają ją jako bożonarodzeniowe paczki.
Udostępnij:
Organizacje charytatywne zachęcają do udziału w akcjach.

Nasze święta będą szczęśliwe, gdy ich radością podzielimy się z potrzebującymi. Wystarczy okazać odrobinę dobroci - nawołują wolontariusze, którzy rozpoczęli akcje charytatywne. Już w najbliższy weekend odbędzie się zbiórka żywności. Wiele potrzebujących rodzin z naszego regionu czeka także na "Szlachetną paczkę", ale w tym przypadku dobroczyńców brakuje.

Ubodzy liczą na naszą dobroć
W sobotę i niedzielę będziemy mogli wnieść swój wkład w przygotowanie świątecznych paczek dla najuboższych z naszego regionu.

- Od 9 do 10 grudnia ok. tysiąc wolontariuszy z parafialnych zespołów Caritas w 120 sklepach na terenie diecezji będzie prowadzić zbiórkę żywności - zapowiada Katarzyna Karwowska z kuchni Caritas.
Ok. 500 paczek (tyle przynajmniej udało się przygotować w ubiegłym roku) trafi 20 i 21 grudnia głównie do podopiecznych jadłodajni (jest ich 450) oraz innych potrzebujących z Łomży i okolic. Produkty można też dostarczać bezpośrednio do siedziby kuchni przy ul. Pięknej 5. Caritas liczy dodatkowo na ofiarność sponsorów. Przygotowanie paczek wspomógł też dotacją urząd miejski.

To nie jedyna akcja. Trwają przygotowania do wigilii dla osób bezdomnych, która odbędzie się 19 grudnia. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej 25 osób. Na ten cel również zbierana jest żywność w budynku przy ul. Pięknej.

W niedzielę 18 grudnia, Caritas Diecezji Łomżyńskiej organizuje kwestę "Bożonarodzeniowy Dar Serca". Odbędzie się ona pod hasłem "Nie przechodź obojętnie", a jej celem jest dofinansowanie leczenia, rehabilitacji, profilaktyki zdrowotnej dzieci i dorosłych w ramach Funduszu "Dzieci Chore".

Pomysłodawcami tej akcji są uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, którzy organizowali pierwsze edycje zbiórki. W inicjatywę chętnie włączają się szkoły z terenu całej diecezji.
Nie zapominajmy też o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom, w którym Caritas Diecezji Łomżyńskiej uczestniczy już po raz 18.

Dochód ze sprzedaży świątecznych świec w parafiach zostanie przeznaczony na dalszą modernizację Ośrodka Charytatywno-Opiekuńczego w Ptakach k. Nowogrodu, na utrzymanie świetlic socjoterapeutycznych oraz zorganizowanie kolonii dla dzieci z najuboższych rodzin.

Nie ma chętnych na "Szlachetną paczkę"
O ile mieszkańcy naszego regionu chętnie biorą udział w zbiórkach żywności i w kwestach, to Fundacja "Wiosna" ma duże problemy z przeprowadzeniem akcji "Szlachetna paczka". Być może dlatego, że ta forma pomocy wymaga sporego zaangażowania.

Akcja jest ogólnopolska, ale pomóc możemy konkretnym rodzinom z naszego regionu. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać daną rodzinę (zazwyczaj wielodzietną, czy taką, gdzie są osoby niepełnosprawne). Prezenty kupujemy zgodnie z listą potrzeb. W całej - anonimowej - operacji pośredniczą wolontariusze, którym dostarczamy paczkę. Darczyńców wciąż brakuje w Zambrowie (pozostało tu 13 potrzebujących rodzin) i w Ciechanowcu (sześć rodzin). W Łomży na paczki czekają jeszcze dwie rodziny.

- To osoby potrzebujące, które będą bardzo wdzięczne za pomoc - zachęca wolontariuszka z Ciechanowca.

Wykazaliśmy się hojnością
Jedną z akcji charytatywnych mamy już za sobą. - Udało nam się zebrać aż 2 tys. 712 kilogramów, z czego utworzone będzie ponad pięćset paczek - cieszy się drużynowy DH "Ptaki Ptakom" Krzysztof Pyczot.

Harcerze z łomżyńskiej 59. drużyny "Ptaki Ptakom" w sobotę i niedzielę zbierali żywność dla potrzebujących rodzin w ramach akcji organizowanej przez Banki Żywności. Wolontariuszy można było spotkać niemal we wszystkich większych sklepach w mieście.

- Uczestniczę w tym już trzeci rok. Cały czas słyszy się o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy, a dla nas postanie w sklepie nie jest problemem - tłumaczyła Paulina Cichocka, wolontariuszka.

Mieszkańcy chętnie wspomagali zbiórkę. Do koszy wrzucali środki czystości i żywność o długim terminie ważności. Przekazano je do magazynów Banków Żywności. Tuż przed Bożym Narodzeniem trafią do najbardziej potrzebujących osób, także z naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie