MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ojca Macieja Zięby we Wrocławiu [ZDJĘCIA, FILM]

MK
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W sobotnie popołudnie, 9 stycznia, odbył się pogrzeb ojca Macieja Zięby, związanego z Wrocławiem dominikanina i filozofa, który zmarł 31 grudnia 2020. Na mszy w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu pojawili się m.in. premier Mateusz Morawiecki, były prezydent Bronisław Komorowski oraz kardynał Stanisław Dziwisz. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył ojca Macieja Ziębę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się przed godz. 13 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyło kilkaset osób. Wśród nich byli współbracia zakonnika, znajomi i przyjaciele.

Jednym z nich był były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który ojca Ziębę znał ponad 40 lat.

- Spędzaliśmy wspólnie wakacje, Maciek pomieszkiwał u nas w różnych okresach swojego życia, moje dzieci mówiły do niego wujku. To był człowiek dialogu. Popełniał błędy, jak my wszyscy, padał, podnosił się i wytrwale dążył do celu. Był człowiekiem charakteryzującym się bardzo dużym poczuciem humoru, ogromną wytrwałością, niezwykłą pracowitością. Był niezwykle pracowity, bardzo oczytany - mówił po uroczystości Rafał Dutkiewicz i wyznał, że bardzo mu go brakuje.

Były prezydent Wrocławia przypomniał, że ojciec Zięba był jednym z twórców dolnośląskiej Solidarności. Dominikanin był także przyjacielem i doradcą premiera Tadeusza Mazowieckiego i blisko współpracował z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, który także przyjechał na pogrzeb zakonnika.

- Jan Paweł II jest ojcem sloganu Wrocławia “Wrocław miasto spotkań”. Mam silne podejrzenia, oczywiście autorem jest Jan Paweł II, ale że wymyślił to zdanie Maciek. W czasie pielgrzymek papieskich wiele przemówień papieża było pisanych przez Maćka - wspominał Rafał Dutkiewicz.

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia 2020 r. Od wielu miesięcy walczył z chorobą nowotworową.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk szefowej kancelarii prezydenta odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowej odebrał brat zmarłego ks. Wojciech Zięba.

Ojciec Maciej Zięba urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. Był teologiem, filozofem i publicystą. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.

Był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – doradcą NSZZ „Solidarność” oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność. Był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i autorem wielu książek, m.in. „Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”. Ojciec Maciej Zięba był też wykładowcą licznych uczelni w Polsce i na świecie. W latach 1998 - 2006 był prowincjałem polskich dominikanów.

Przeczytaj jeden z ostatnich wywiadów z o. Maciejem Ziębą

W jednym z ostatnich wywiadów ojciec Maciej Zięba mówił:
Spoiwem, które łączyło, był mądry patriotyzm. Słowa „mądry” używam dlatego, że oznaczało ono uznanie, że ci z drugiego obozu też są patriotami. Owszem, może inaczej postrzegają interes kraju, dobro wspólne, miejsce Polski w Europie, inaczej też chcą dystrybuować podatki, inaczej reformować służbę zdrowia, mają inne poglądy na sądownictwo, ale oni też są patriotami, pełnoprawnymi obywatelami i to co robią, robią, w swoim przekonaniu, w dobrej wierze, dla dobra ojczyzny. Jeśli przyjmie się takie wspólne „my” oparte na patriotyzmie, to wewnątrz tej wspólnoty, nawet jeśli prowadzi się bardzo ostry spór można budować dobro wspólne. Ale kiedy się nie zakłada, że jedni są patriotami, a drudzy są zdrajcami, a tak jest obecnie, to wtedy nie ma rozmowy; ze zdrajcami się przecież nie dyskutuje. Nie zawiera się kompromisu z szubrawcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb ojca Macieja Zięby we Wrocławiu [ZDJĘCIA, FILM] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna