Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80-lecie II LO w Bielsku Podlaskim. Uroczyste obchody jubileuszowe w "Białorusach" z udziałem zacnych gości. Zobacz zdjęcia!

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wręcza emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły pamiątkowe listy gratulacyjne i upominki/Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski z dyr. II LO Włodzimierzem Wawulskim
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wręcza emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły pamiątkowe listy gratulacyjne i upominki/Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski z dyr. II LO Włodzimierzem Wawulskim Marta i Paweł Piotrowscy
Dzień 25 marca 2024 roku zapisał się w historii II LO z Bielska Podlaskiego jako jeden z bardziej znaczących w historii placówki. Szkoła świętowała swój jubileusz 80-lecia. Z tej okazji odbyły się uroczystości, na których zjawiło się wielu zacnych gości. Nie zabrakło wzruszających przemówień i wyróżnień.

Spis treści

Uroczystości jubileuszowe w II LO w Bielsku Podlaskim

W poniedziałek (25.03) II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim świętowało swoje 80-lecie. Z tej okazji zorganizowani uroczyste spotkanie, na które zostało zaproszonych wielu znakomitych gości.

Zobacz fotorelację z uroczystości z okazji 80-lecia II LO z BJN w Bielsku:

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników i absolwentów szkoły. Następnie głos zabrał Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, który podkreślił rolę i rangę bielskiego liceum w środowisku lokalnym. Szkoła znana jest od wielu lat z licznych sukcesów w konkursach i olimpiadach, wysokiego poziomu nauczania oraz z kultywowania tradycji, kultury i języka białoruskiego.

Było i jest to możliwe dzięki zaangażowaniu dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Starostwo Powiatowe dba o poprawę warunków nauki, Szkoła ma nową halę sportową, w byłej sali gimnastycznej powstaje nowoczesna aula (obecnie prowadzony jest remont). Zakupiony został również autokar, z którego mogą korzystać uczniowie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski Marta i Paweł Piotrowscy

Głos zabrali również inni goście, którzy wielokrotnie podkreślali specyfikę szkoły, jej rolę w kultywowaniu białoruskości, liczne osiągnięcia i sukcesy. Słowa mówców potwierdzały, że Liceum było i jest bardzo dobrą szkołą, nie tylko w naszym mieście, ale też w powiecie i w województwie.

Szkołę zaszczycili znakomici goście:

 • Maciej Żywno – wicemarszałek Senatu,
 • Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk – Biskup Drohiczyński,
 • Barbara Okuła – poseł na Sejm RP,
 • Paweł Łatuszka – wicepremier w zjednoczonym gabinecie przejściowym Swietłany Cichanouskiej,
 • Jacek Brzozowski – Wojewoda Podlaski,
 • Robert Tyszkiewicz – doradca Marszałek Senatu RP,
 • Ewa Piotrowska-Lipska, Tadeusz Andrzej Mosiek - przedstawiciele Podlaskiego Kuratora Oświaty,
 • Marek Masalski – pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych,
 • ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk – dziekan okręgu bielskiego,
 • ks. Ryszard Zalewski – Dziekan Bielski,
Bielsk Podlaski, 25.03.2024
Bielsk Podlaski, 25.03.2024 Marta i Paweł Piotrowscy
 • Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski,
 • Piotr Bożko – Wicestarosta Bielski,
 • Jarosław Borowski – Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski,
 • Andrzej Roszczenko – Przewodniczący Rady Miasta Bielsk Podlaski,
 • Raisa Rajecka – Wójt Gminy Bielsk Podlaski,
 • Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, komendanci, dyrektorzy, kierownicy jednostek powiatowych,
 • przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych,
 • przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych,
 • emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie i absolwenci.

Po wystąpieniach gości Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski i Wicestarosta Bielski Piotr Bożko wręczyli emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły pamiątkowe listy gratulacyjne i upominki. Wśród emerytowanych nauczycieli był m.in. wieloletni dyrektor szkoły – Aleksy Karpiuk.

Zobacz fotorelację z uroczystości z okazji 80-lecia II LO z BJN w Bielsku:

Uroczystość zakończyła piękna część artystyczna w wykonaniu uczniów , którzy zostali przygotowani przez Joannę Chilkiewicz, Martę Ignatowicz i Annę Brzozowską.

Dzień Woli

25 marca wypada wyjątkowy dzień - Święto Dnia Woli, Dzień Niezależnej Białorusi. Zanim doszło do uroczystości na szkolnej hali uczniowie liceum wzięli udział w prezentacji i pokazie filmu w bielskim kinie. Spotkanie odbyło się w ramach Kameralnego Klubu Filmowego i składała się z dwóch części.

 • Pierwszą stanowiła prezentacja uczniów (pod kierunkiem Jarosława Podolca) przypominająca okoliczności powstania Białoruskiej Republiki Ludowej oraz wiersze związane z Dniem Woli.
 • W drugiej części uczestnicy spotkania obejrzeli film w reż. absolwenta II LO Jerzego Kaliny pod tytułem „Siewca”. Opowiada on historię Doroteusza Fionika i jego rodziny. Białorusina, obywatela Polski z dziada pradziada, społecznika i strażnika pamięci o czasach minionych.
Kino Bielskiego Domu Kultury
Kino Bielskiego Domu Kultury Piotr Łozowik

Twórca oraz bohaterowie filmu (Doroteusz, Elżbieta i Eliasz Fionikowie) byli obecni w kinie, a dyrektor LO Włodzimierz Wawulski przeprowadził z nimi ciekawą rozmowę.

Bielskie "Białorusy"

Szkoła działająca w Bielsku Podlaskim od września 1944 jest pierwszym w Polsce liceum, w którym wprowadzono dodatkową naukę języka białoruskiego. Obecnie jest jednym z dwóch liceów z dodatkową nauką języka białoruskiego w Podlaskiem.

Historia

Powstała jako 4-letnie Państwowe Gimnazjum Białoruskie i 2-letnie Państwowe Liceum Białoruskie. Szkoła mieściła się w drewnianym budynku przy ulicy 3 Maja 12 i Kościuszki 18. Pierwszym dyrektorem był Anatol Tymiński, z dniem 16 czerwca 1946 r. powierzono obowiązki kierowania Państwowym Gimnazjum Białoruskim Jarosławowi Kostycewiczowi. W drugiej połowie sierpnia 1946 r. Zarządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Białostockiego, Państwowe Gimnazjum i Liceum Białoruskie zostało zlikwidowane, a uczniowie przeniesieni do Liceum im. Tadeusza Kościuszki.

Gmach II LO
Gmach II LO wikipedia

Po 3 latach przerwy, Zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 20 sierpnia 1949 roku zostaje utworzona Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim. Szkoła znowu rozpoczęła pracę 1 września 1949 r. Od tej daty językiem wykładowym wszystkich przedmiotów w szkole jest język polski, a język białoruski dodatkowym przedmiotem nauczania. W 1961 roku siedziba szkoły została przeniesiona na ulicę Kopernika. W 1969 roku liceum otrzymało imię Bronisława Taraszkiewicza.

Zjazd absolwentów 2024

Ważnym elementem pracy szkoły są zjazdy absolwentów. Pierwszy odbył się w we wrześniu 1974 roku, a ostatni, VIII, we wrześniu 2016 roku. W dniach 24 i 25 września 1994 r. odbył się IV Zjazd Absolwentów i Wychowanków. W trakcie uroczystości szkoła została udekorowana przez Święty Synod Biskupów Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny I stopnia. Po raz pierwszy w dziejach Kościoła Prawosławnego w Polsce przyznany on został placówce świeckiej.

VII Zjazd Absolwentów II LO
VII Zjazd Absolwentów II LO archiwum szkolne

Kolejny zjazd absolwentów odbędzie się już we wrześniu tego roku.

Dyrektorzy i absolwenci

Dyrektorzy w historii szkoły:

 • Anatol Tymiński – 1944–1946
 • Jarosław Kostycewicz – 1949–1965
 • Mikołaj Hajduk – 1965–1971
 • Aleksy Karpiuk – 1971–1991
 • Zenaida Nowicka – 1991–2004
 • Andrzej Stepaniuk – 2004–

Obecnie funkcję dyrektora pełni Włodzimierz Wawulski w zastępstwie Andrzeja Stepaniuka, który przebywa na urlopie zdrowotnym.

Zobacz fotorelację z uroczystości z okazji 80-lecia II LO z BJN w Bielsku:

Popularne "Białorusy" ukończyło wielu wartościowych, a niekiedy znanych ludzi. Są wśród nich między innymi:

 • Nadzieja Artymowicz - poetka
 • Małgorzata Dmitruk - malarka, graficzka
 • Jerzy Hawryluk - poeta, historyk i publicysta
 • Grzegorz Sosna - duchowny prawosławny, publicysta i historyk, doktor nauk teologicznych
 • Małgorzata Prokopiuk-Kępka - dziennikarka, prezenterka telewizyjna
 • Jerzy Kalina - reżyser filmowy
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna