Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pójdźmy śladami Karola Wojtyły

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Tablice z mapą  trasy, które stoją między innymi na placu Jana Pawła II, przykuwają uwagę ełczan i przyjezdnych.
Tablice z mapą trasy, które stoją między innymi na placu Jana Pawła II, przykuwają uwagę ełczan i przyjezdnych. P. Tomkiewicz
Ełk. Pielgrzymowanie papieskim szlakiem to nie tylko okazja do pogłębiania wiary. Jest to również idealny sposób na poznanie historii naszego regionu.

Jest to jeden z najwspanialszych pomników, jakie budujemy razem Janowi Pawłowi II - mówił Jerzy Mazur Biskup Ełcki 14 czerwca podczas otwarcia i poświęcenia szlaku papieskiego "Tajemnice światła". Uroczystość ta odbyła się na placu Jana Pawła II po spotkaniu biskupa z młodzieżą diecezji ełckiej.

Dla turystów i pielgrzymów

Licząca ponad 170 kilometrów długości trasa stwarza wspaniałą okazję nie tylko do zgłębiania wiary, ale również do poznawania historii i przyrody ziemi mazurskiej, augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej. Całoroczny szlak papieski można pokonywać wędrując pieszo lub jadąc rowerem, a zimą na nartach.

Turyści i pielgrzymi, którzy wyruszą z Ełku, wędrując nad Jeziorem Rajgrodzkim po którym pływał kajakiem Karol Wojtyła, dotrą do Augustowa, a następnie do Studzienicznej. Stamtąd przez Puszczę Augustowską i Czarną Hańczę do bazyliki w Sejnach, a następnie do wigierskiego klasztoru.

Malowniczą trasą która jest duchowym pomnikiem Jana Pawła II, opiekuje się Centrum Oświatowo-Dydaktyczne przy Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Już w sierpniu z myślą o kajakarzach, ma powstać kolejny szlak "Tajemnice zawierzenia".

Lekcja historii

W Ełku na turystów czekają między innymi neogotycka Katedra świętego Wojciecha wybudowana w 1893 roku, jezioro i rzeka.

Ciekawym miejscem jest Kościół Ostrykół, który powstał w 1656 roku w miejscu spalonej przez Tatarów ewangelickiej świątyni. W tym drewnianym kościele z 1667 roku możemy podziwiać barokowy ołtarz główny z 1683 roku, barokowe organy z 1799 ambonę z 1690 oraz XVIII wiecznego anioła chrzcielnego.

Ważnym miejscem na trasie szlaku jest także cmentarz w lesie Kosówka. Jest to miejsce w którym w latach 1941-1945 zginęło około 50 tysięcy Polaków Włochów Francuzów i Litwinów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna