MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz najnowocześniejszego sprzętu wojskowego 1 Mazurskiej Brygady Artylerii z Węgorzewa na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

opr. ska
1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema w Węgorzewie
Najnowocześniejszy sprzęt, m.in. M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS, czy samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta zaprezentują żołnierze 1 Mazurskiej Brygady Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewa na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Wystawa sprzętu będącego na wyposażeniu Brygady zaplanowana jest we wtorek, 14 maja.

Pokaz wojskowego sprzętu 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na kampusie UwB

Pokaz wojskowego sprzętu na kampusie UwB odbędzie się ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku z 1 Mazurską Brygadą Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewa.

Pokaz odbędzie się na parkingu kampusu (od strony ul. 11 Listopada) od godziny 10:00 do 14:00. Wstęp jest wolny.

Będzie można zobaczyć m.in.:

  • M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS,
  • czy samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta

14 maja to dzień UwB podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Pokaz będzie dodatkową atrakcją dla festiwalowych gości, którzy odwiedzą tego dnia Kampus oraz dla wszystkich zainteresowanych wojskowością i sprzętem wojskowym.

Współpraca UwB z 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema w Węgorzewie

W czerwcu 2022 r. rektor UwB - prof. dr hab. Robert Ciborowski oraz dowódca 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie gen. bryg. Mariusz Majerski podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy największą podlaską uczelnią a jednostką z Węgorzewa. To wspólne działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i studentów w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

- W efekcie naszych rozmów dojdzie do spotkania żołnierzy ze studentami, wyjazdów studentów na poligon oraz odbędą się pokazy broni rakietowej oraz innego sprzętu prezentowanego po raz pierwszy w Białymstoku. Celem współpracy jest promocja Sił Zbrojnych RP wśród studentów naszej uczelni - komentuje dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. rozwoju.

1 Mazurska Brygada Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie

Brygada została sformowana w 1993 roku, w garnizonie Węgorzewo, na bazie 1 Ośrodka Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych i Artylerii. W roku 1994 brygada otrzymała nowy sztandar. W 2002 roku rozformowano 2 Pomorski pułk rakiet taktycznych. 1 stycznia 2002 roku, nie zmieniając miejsca dyslokacji w Choszcznie, jego dywizjon rakiet taktycznych „Toczka” wszedł w skład węgorzewskiej 1 Mazurskiej Brygady Artylerii jako dywizjon ogniowy. Do 31 grudnia 2010 roku brygada została przeformowana w 11 Mazurski Pułk Artylerii. 12 grudnia 2022 pułk decyzją MON ponownie został przekształcony w 1 Brygadę Artylerii. Proces przekształcania został zakończony 30 czerwca 2023 r. Jednostka wystąpiła do MON o nadanie nazwy wyróżniającej MAZURSKA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna