Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokazują innym jak operować

Urszula Ludwiczak [email protected]
Wczorajszą pokazową operację rękawowego wycięcia żołądka u pacjenta, ważącego ok. 160 kg, obserwowało na innej sali ponad 20 lekarzy
Wczorajszą pokazową operację rękawowego wycięcia żołądka u pacjenta, ważącego ok. 160 kg, obserwowało na innej sali ponad 20 lekarzy
Chirurdzy ze szpitala klinicznego mają sukcesy i się nimi chwalą.

Cztery pokazowe operacje: dwie leczące otyłość i dwie endokrynologiczne wykonali wczoraj lekarze z I Kliniki Chirurgii i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Transmisje "na żywo" z sali operacyjnej oglądali medycy z innych ośrodków w Polsce i zagranicą. Dzisiaj drugi dzień warsztatów i kolejne pokazowe zabiegi.

Wczoraj w Białymstoku rozpoczęła się kilkudniowa międzynarodowa konferencja o nowych trendach i kontrowersjach w chirurgii bariatrycznej i endokrynologicznej. W jej ramach odbywają się wykłady i warsztaty. Białostocki ośrodek ma się czym chwalić. Poza świetnie wyszkoloną kadrą ma doskonały, nowoczesny sprzęt i sukcesy w leczeniu chorych. Może więc dzielić się swoimi doświadczeniami.
W środę nasi lekarze pokazywali innym jak wykonują zabieg usunięcia tarczycy, przy użyciu neuronawigacji, która wzmacnia bezpieczeństwo i dokładność takiego zabiegu (np. ułatwia ominięcie ważnych nerwów).

- Operacje usuwania całej tarczycy wykonujemy od 2009 r., mamy w tym względzie coraz większe doświadczenie - mówi prof. Jacek Dadan, kierownik kliniki. - A takie zabiegi dla chorego okazują się bezpieczniejsze, niż usuwanie samego guza.

Była też pokazowa, laparos-kopowa operacja guza nadnercza oraz dwie laparoskopowe operacje bariatryczne, które mają za zadanie leczyć otyłość: założenie opaski na żołądek i rękawowe wycięcie żołądka.

Białostoccy chirurdzy odchudzają otyłych od 2005 r., a pacjentów przybywa. Do dziś zoperowali ponad 400 osób. Zabiegi są wykonywane laparoskopowo, co czyni je mniej inwazyjnymi i bezpieczniejszymi dla pacjentów.

- Wykonujemy wszelkie zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, jakie są stosowane na świecie, mamy coraz lepszy sprzęt - mówi prof. Dadan. - Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski. Jeśli stosują się do zaleceń pooperacyjnych, ubytek wagi po takiej operacji jest u nich duży. A zrzucenie kilkudziesięciu kilogramów, to lepsze samopoczucie, inna wydolność organizmu, większa chęć życia. I poprawa stanu zdrowia - np. cofa się cukrzyca.
Konferencyjne warsztaty odbywają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicz
nym, w sali operacyjnej, która ma nowoczesny sprzęt do transmisji obrazu i dźwięku. Dlatego przebieg operacji może obserwować w innej sali ok. 20 lekarzy. Mogą oni zadawać pytania operującemu i dyskutować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna