Spis treści
Gwarancje de minimis to jedna z najbardziej dostępnych i wciąż niedocenianych możliwości wsparcia dla uzyskania kredytu bankowego. Ich koszt jest niewielki. Problem stanowi jednak czasem sama procedura wnioskowania. Postaramy się przejść przez nią wspólnie.
Gwarancje de minimis są skierowane do szerokiego grona. Istnieją jednak wyłączenia
W poprzednim materiale poświęconym gwarancjom de minimis dla kredytów wskazaliśmy ogólne warunki ich udzielenia, czas oraz ich maksymalną wysokoć. Tym razem skupimy się na bardziej szczegółowych kwestiach. Jak podkreśla Piotr Natkański, dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK, jednym z atutów gwarancji de minimis jest ich szeroka dostępność dla przedsiębiorców.
Wyłączeń branżowych jest niewiele i wynikają z ograniczeń związanych z zasadami pomocy de minimis, które obowiązują w całej Unii Europejskiej – zapewnia ekspert.
Kto może, a kto nie może ubiegać się o kredyt zabezpieczony gwarancją
Należy podkreślić, że o kredyt zabezpieczony gwarancją mogą ubiegać się podmioty z różnych branż. Niemniej, jak zwraca uwagę Piotr Natkański, ewentualne ograniczenia są związane z bardziej szczegółowymi kryteriami przyznawania pomocy. – Przykładem jest podstawowa produkcja rolna lub branże rybołówstwa i akwakultury, gdzie regulacje europejskie precyzyjnie wskazują podmioty prowadzące określoną działalność lub inwestycje wyłączone ze wsparcia – mówi Natkański.
Z kolei dla firm transportowych wykluczone jest finansowanie konkretnego zakupu – pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów – a nie ubieganie się o zabezpieczenie gwarancją kredytu dla tej branży w ogóle. Inne ograniczenia, które przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę, a które nie są związane z zasadami udzielania pomocy de minimis, mogą wynikać z wewnętrznej polityki kredytowej poszczególnych banków – dodaje ekspert.
Cel kredytu powinien być jasny. Szczegóły dotyczące przeznaczenia środków nie są konieczne
Najważniejszą sprawą skutecznego ubiegania się o gwarancję spłaty kredytu jest właściwe określenie przeznaczenia kredytu. Chodzi o to, że kredyt powinien być przeznaczony na finansowanie działalności bieżącej, inwestycyjnej lub przeznaczonej na cele rozwojowe. Nie trzeba jednak określać precyzyjnie przeznaczenia środków z kredytu.
W jaki sposób BGK realizuję gwarancję spłaty kredytu?
Jeśli okazuje się, że przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić zobowiązania względem banku kredytującego, rusza procedura, w którą zaangażowany jest także Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank kredytujący wzywa BGK do zapłaty. Ten wykonuje swoje zobowiązanie z tytułu gwarancji w terminie 15 dni roboczych od daty otrzymania kompletnego wezwania.
Po wpłaceniu środków z gwarancji BGK nalicza od wypłaconej kwoty odsetki w wysokości czterokrotności obowiązującej stopy kredytu lombardowego NBP. Działania windykacyjne, w tym mające na celu zawarcie ugody, porozumienia, prowadzone są przez bank kredytujący. Jeśli uważasz, że warto skorzystać z gwarancji de minimis, poniżej znajduje się instrukcja przygotowana na podstawie wskazówek zawartych na stronie BGK.
Jak skutecznie ubiegać się o wsparcie – krok po kroku
- Przedsiębiorca wypełnia i składa wniosek o udzielenie gwarancji w banku kredytującym wraz z wnioskiem o kredyt obrotowy lub inwestycyjny,
- Kredytobiorca wypełnia wniosek o udzielenie gwarancji spłaty kredytu wraz z załącznikiem i składa go razem z wnioskiem o udzielenie kredytu, bezpośrednio w banku kredytującym,
- Kredytobiorca zapoznaje się z warunkami udzielania gwarancji de minimis i potwierdza to złożeniem podpisu,
- Kredytobiorca określa przeznaczenie kredytu,
- Przedsiębiorca składa oświadczenia o wysokości pomocy de minimis, jaką otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o gwarancję i w dwóch poprzednich latach podatkowych,
- Bank kredytujący dokonuje analizy zdolności kredytowej, zgodnie z obowiązującymi w tym banku zasadami,
- Po zaakceptowaniu warunków kredytu przez przedsiębiorcę, zawierana jest umowa kredytu,
- Wraz z podpisaniem umowy, kredytobiorca wystawia na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego weksel własny wraz z deklaracją wekslową,
- Bank kredytujący wydaje przedsiębiorcy zaświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy de minimis w dniu udzielenia gwarancji,
- Od udzielonej gwarancji bank kredytujący pobiera opłatę prowizyjną w wysokości 0,5 proc. w stosunku rocznym (prowizja pobierana jest z góry za okresy roczne).
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?