MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z firmą SaMasz. Wspólnie będą ulepszać maszyny rolnicze

Magda Ciasnowska
Przedstawiciele Politechniki Białostockiej i firmy SaMasz zawarli porozumienie o współpracy. W jego ramach, powstaną trzy nowoczesne maszyny rolnicze.

Pracownicy uczelni z wydziałów Mechanicznego i Elektrycznego wraz z firmą SaMasz i Klastrem Obróbki Matali będą wspólnie wprowadzać innowacyjne rozwiązania w pracy maszyn rolniczych, które usprawnią zbiory plonów, w tym przypadku zielonki.

– Jest nam niezwykle miło, że tak duża firma działająca w obszarze przemysłu maszynowego, jaką jest SaMasz, zauważyła potencjał Politechniki Białostockiej. Ten potencjał mieści się przede wszystkim w umysłach naszych pracowników, którzy mają bardzo ciekawe pomysły, które są niejednokrotnie pionierskie w skali nie tylko ogólnopolskiej, ale i światowej. Jako uczelnia wyższa nie zawsze mamy możliwości, by je zrealizować – mówi prof. Mirosław Świercz, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

Projekt zakłada opracowanie zespołu trzech kompatybilnych ze sobą maszyn: dwustronnej kosiarki dyskowej, zgrabiarki karuzelowej i przetrząsacza karuzelowego. Mają się one wyróżniać innowacyjnością. Będą bowiem wyposażone w inteligentne systemy, które m.in. optymalizują pracę maszyn, wspomagają pracę operatorów i ograniczają ślad węglowy.

- Maszyny te będą się ze sobą komunikowały. Zaimplementujemy w nich systemy dotyczące m.in. systemu monitorującego w czasie rzeczywistym ilości zbieranych plonów, by rolnik wiedział, jak dana łąka jest efektywna, co umożliwi mu precyzyjne dawkować, chociażby nawóz. Kolejne maszyny, czyli zgrabiarka i przetrząsacz będą w trakcie eksploatacji pobierały informacje zebrane w trakcie procesu koszenia. Operator ciągnika będzie mógł odpowiednio przeprowadzić zabiegi agro, przyspieszając lub zwalniając pracę ciągnika tak, aby zoptymalizować cały proces. Nasze rozwiązania dostarczą rolnikowi czy operatorowi ciągnika informacje na temat diagnostyki tych maszyn, dzięki czemu unikniemy okresów przestoju. Dążymy do tego, żeby mieć pełną informację nie tylko o zbiorze, ale i o stanie maszyn - tłumaczy prof. Jarosław Szusta, Prorektor ds. Studenckich

W ramach dwóch etapów badań przemysłowych zostaną opracowane, zoptymalizowane i przebadane konstrukcje 3 maszyn do zbioru zielonki oraz opracowane systemy: monitoringu plonów, mapowania pola, zarządzania pracą maszyn i ich diagnostyki.

Kolejne dwa etapy prac rozwojowych obejmą opracowanie projektów szczegółowych i realizacyjnych maszyn, na podstawie których zostaną wytworzone i przebadane w warunkach zbliżonych do rzeczywistych demonstratory maszyn.

W ramach etapu prac przedwdrożeniowych zostanie przygotowana dokumentacja niezbędna do wykonania produkcyjnego zespołu maszyn, dokumentacja zgłoszeń patentowych i przeprowadzona akcja marketingowa.

Ze strony SaMaszu w projekt będzie zaangażowanych ponad 20 osób. Efekty współpracy będą widoczne za 36 miesięcy.

– Teraz jest to projekt na trzy maszyny, ale może za cztery, pięć lat, te technologie rozejdą się po całej gamie naszych maszyn i dzięki temu będziemy mogli wejść na kolejny, wyższy poziom przedsiębiorstwa - przyznaje Jacek Stolarski, wiceprezes Zarządu SaMasz.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna