MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMB się rozbudowuje. By mieć gdzie kształcić z biostatystyki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł, a planowany czas realizacji 25 miesięcy od podpisania umowy
Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł, a planowany czas realizacji 25 miesięcy od podpisania umowy UMB
Budowa ruszy już wkrótce. A cała inwestycja zakończy się za nieco ponad dwa lata. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku powstaje Centrum Bioinformatyki i Biostatystki Klinicznej.

Nowy budynek powstanie przy ul. Szpitalnej. Już są tam zlokalizowane Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Centrum Symulacji Medycznej. Inwestycji podjęła się firma Budimex. Pod koniec stycznia podpisana została odpowiednia umowa między uczelnią a deweloperem.

Już w młodości możemy pracować na dobrą starość

Przedmiotem umowy jest budowa Centrum Bioinformatyki i Biostatystyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą techniczną i wyposażeniem wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej i sprawowaniem nadzoru autorskiego.

Planowany budynek będzie budynkiem o trzech kondygnacjach nadziemnych, o powierzchni około 2200 mkw., powierzchni zabudowy około 820 mkw. W ramach umowy wykonawca również dostarczy i zamontuje meble laboratoryjne. Budynek będzie podzielony na dwie funkcjonalne części: dydaktyczną i naukowo–badawczą.

Do tej nowej lokalizacji zostanie przeniesiony mieszczący się po sąsiedzku, w Wydziale Nauk o Zdrowiu, Zakład Statystyki Medycznej.

– Tam są prowadzone zajęcia z biostatystyki medycznej praktycznie na wszystkich naszych kierunkach – mówi prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. studenckich UMB.

Jednak od przyszłego roku zadanie zakładu rozszerza się – potrzebne więc będzie dodatkowe miejsce do kształcenia studentów. Bo już w październiku Wydział Lekarski otwiera nowy kierunek. To dwuletnia biostatystyka kliniczna II stopnia ze specjalnościami biostatystyka i bioinformatyka. – Pierwszy i drugi semestr będzie stacjonarnie na UMB, natomiast trzeci i czwarty - na Uniwersytecie w Hasselt w Belgii, ale w formie online. Podpisaliśmy umowę, która zakłada podwójny dyplom – mówi prof. Chabowski.

Dr Sowa i prof. Kamiński z UMB: Mamy epidemię otyłości! I duże zagrożenie cukrzycą

To przede wszystkim otwiera studentom drogę na międzynarodowy rynek pracy. Ale prof. Chabowski nie kryje, że uczelnia liczy, że przynajmniej część absolwentów karierę zawodową zdecyduje się kontynuować w Białymstoku. Bo UMB potrzebni są właśnie tacy specjaliści, przede wszystkim do opracowywania danych przy projektach prowadzonych przez uczelnie, m.in. związanych z badaniami kohortowymi, wykorzystaniem w medycynie sztucznej inteligencji, badań genomowych. Teraz takie prace są prowadzone we współpracy z Politechniką Białostocką czy właśnie belgijskim uniwersytetem. Jednak uczelnia potrzebuje dużo więcej fachowców.

Skorzystają z badań naukowców i opowiedzą o zdrowym stylu życia

– Naszym priorytetem jest stworzenie przestrzeni do kształcenia kolejnych specjalistów – podkreśla prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju UMB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UMB się rozbudowuje. By mieć gdzie kształcić z biostatystyki - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna