Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Studenci budują łazika marsjańskiego po raz piąty

Politechnika Białostocka
Na zdjęciu łazik marsjański Hyperion 2.
Na zdjęciu łazik marsjański Hyperion 2. Archiwum
Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe zawody University Rover Challenge 2015 w Stanach Zjednoczonych. Zawody odbywać się będą tradycyjnie na pustyni w stanie Utah w dniach 28-30 maja 2015 r.

Prace trwają już od początku roku akademickiego, z miesiąca na miesiąc intensyfikuje się ich tempo. Powstaje nowa konstrukcja w oparciu oczywiście o doświadczenia i uwagi zdobyte w latach ubiegłych - relacjonuje dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz, która w tym roku opiekuje się "marsjańską drużyną".
Nowy jest też zespół konstruktorów, z poprzedniego składu zostało jedynie trzech studentów. Dlatego zmieniła się też nazwa samego zespołu i łazika na "#next".

Projekt współfinansowany jest przez Wydział Mechaniczny PB, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu "Generacja przyszłości" oraz - mamy nadzieję - licznych sponsorów. Budowa mobilnego robota przygotowanego do pracy w trudnych "marsjańskich" warunkach na zawody University Rover Challenge 2015 otrzymała wsparcie rzędu 275 tysięcy złotych z "Generacji przyszłości".

Dotychczas drużyny z Politechniki Białostockiej znakomicie radziły sobie w tych prestiżowych zawodach. Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów naszej Uczelni trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2). W 2010 roku zdobyliśmy trzecie miejsce. Absolutny rekord punktowy ustanowiła drużyna łazika Hyperion w 2013 roku - studenci zdobyli wówczas 493 punkty na 500 możliwych!

Trzy zwycięstwa poprzednich konstrukcji nie pozostały bez echa. Jednym z efektów zdobycia przez Hyperiona wysokiego wyniku punktowego były liczne modyfikacje w regulaminie zawodów dokonane przez organizatorów. Nie zmieniły się typy konkurencji ani czas ich trwania. Znacząco wzrósł za to stopień trudności zadań, co narzuca zmiany w konstrukcji łazika - tłumaczy opiekun naukowy projektu dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz. W tym roku inaczej też przebiega rejestracja. Jest złożona z kilku etapów (nie wystarczy samo zgłoszenie), w związku z czym nie jest znana jeszcze lista zespołów, które finalnie w zawodach wezmą udział.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna