Dominik Marczuk z Jagiellonii (z prawej) miał wkład w zwycięstwo Polaków z Portugalczykami jagiellonia.pl
Publiczność w Łomży miała co oglądać i oklaskiwać! Na inaugurację rozgrywek Elite League reprezentacja Polski do lat 20 rozbiła rówieśników z Portugalii aż 4:0. Jedno z trafień zaliczył zawodnik Jagiellonii Białystok Dominik Marczuk, popisując się w 38. minucie celnym strzałem głową pod poprzeczkę bramki gości.

Na stadionie w Łomży reprezentacja Polski do lat 20 od początku sprawiała lepsze wrażenie od Portugalczyków. Drużyna trenera Miłosza Stępińskiego długo nie mogła złamać obrony rywali, aż nastąpiło pięć minut, które wstrząsnęło przyjezdnymi. Rozpoczął Cezary Polak z Kotwicy Kołobrzeg, który zdobył bramkę uderzeniem głową po rzucie rożnym.

Portugalczycy jeszcze nie zdążyli ochłonąć, a już przegrywali 0:2, po ładnym strzale z powietrza Marcela Błachewicza. W 38. minucie widowiskowy rajd lewą stroną przeprowadził Tomasz Pieńko, kończąc go dokładnym dośrodkowaniem, które wykończył Dominik Marczuk. Niedawno pozyskany przed sezonem ze Stali Rzeszów piłkarz Jagiellonii zdobył premierową bramkę w PKO Ekstraklasie, teraz ma debiutanckie trafienie w reprezentacji Polski U-20.

Miłosz Stępiński: Przecierałem oczy ze zdumienia

Jeśli Portugalczycy mieli nadzieję na odwrócenie losów meczu po przerwie, to już w 47. minucie złudzeń pozbawił ich Pieńko. Zawodnik Zagłębia Lubin znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i płaskim strzałem ustalił wynik spotkania. Obok występu i gola Marczuka regionalnym akcentem było to, że spotkanie sędziował białostocki arbiter Łukasz Kuźma.

- Sam przecierałem oczy ze zdumienia. Jak sięgam pamięcią, to jeszcze nigdy mój zespół nie zagrał takiego spotkania - komentuje trener Polaków Miłosz Stępiński, cytowany przez stronę laczynaspilka.pl.

Elite League U-20 to następca Turnieju Ośmiu Narodów, w którym w tej edycji występują także Rumunia, Czechy, Włochy, Anglia, Norwegia oraz Niemcy, z którymi Biało-Czerwoni zagrają 11 września w Legnicy.

Reprezentacja U-21 też zwyciężyła. Grał Miłosz Matysik

Bardzo dobrze spisała się też reprezentacja Polski do lat 21. Prowadzona przez byłego trenera Jagiellonii Michała Probierza drużyna wygrała na inaugurację eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy z Kosowem 3:0. Od 67. minuty biało-czerwonych barw bronił defensor Jagi Miłosz Matysik.

WYNIK

• Polska (U-20) - Portugalia U-20) 4:0 (3:0). Bramki: 1:0 - Polak (33), 2:0 - Błachewicz (35), 3:0 - Marczuk (38), 4:0 - Pieńko (47).
  • Polska: Zych – Misiak (76. Kowalczyk), Smolarczyk, Polak (76. Sochań), Marczuk (55. Kirejczyk), Kozubal (76. Kowalczyk), Neugebauer (55. Branecki), Błachewicz (46. Fornalczyk), Kaczmarski (46. Biedrzycki), Majchrzak (55. Borowski), Pieńko (55. Duda).
  • Rumunia - Czechy 2:0, NIemcy - Włochy 1:1.