MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Jarosław Zieliński nie zgadza się z zapowiadanymi zmianami w podstawach programowych nauczania w polskich szkołach

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
archiwum Polska Press
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński skierował interpelację do Barbary Nowackiej, minister Edukacji, w której pyta o planowane zmiany w podstawach programowych. Wyraża swoje zaniepokojenie tym, że według założeń z programu wykreślonych zostanie szereg ważnych wydarzeń, postaci historycznych oraz lektur szkolnych.

W polskich szkołach ma dojść do zmian programowych, które mają polegać na "odchudzeniu" treści nauczania o około 20 proc. Przewidziane zmiany zaniepokoiły m.in. posła Jarosława Zielińskiego. W tej sprawie skierował interpelację do Minister Edukacji, Barbary Nowackiej. 

-  Z dostępnych informacji i dokumentów wynika, że jeżeli chodzi o przedmioty humanistyczne (język polski, historia), to zakres treści nauczania planowanych do wykreślenia z podstaw programowych dotyczy wydarzeń i postaci historycznych oraz lektur szkolnych, których znajomość należy do paradygmatu wykształcenia ogólnego i uniwersalnego kanonu kulturowego oraz ma istotny wpływ na poziom wiedzy uczniów, ich świadomość historyczną oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich - czytamy w interpelacji poselskiej. 

Z podstaw programowych mają zostać wykreślone m.in. następujące przykłady i postacie historyczne: Rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, Św. Maksymilian Maria Kolbe, Zawisza Czarny; wydarzenia historyczne: dokonania Bolesława Krzywoustego, relacje polsko-krzyżackie, związki Polski z Węgrami w XIV wieku, charakterystyka polityki zagranicznej ostatnich Jagiellonów, wkład Polaków w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Konfederacja Barska, powstanie Księstwa Warszawskiego, obrona Westerplatte, obrona Warszawy. 

Z kanonu lektur mają zniknąć:  Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich”, Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod”, Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny”, Maria Konopnicka „Wybrane Wiersze” („Rota”), Czesław Miłosz „Traktat moralny”, Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia”, Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”, Homer „Odyseja”, Dante Alighieri „Boska komedia”, William Szekspir „Romeo i Julia”. 

Poseł Zieliński skierował do minister dwa pytania. Chce dowiedzieć się jakimi kryteriami kierowali się pomysłodawcy zmian i ministerstwo edukacji dążąc do wprowadzenia takich zmian w podstawach programowych. Poseł pyta również dlaczego planowane zmiany obejmują przede wszystkim wydarzenia, postacie i lektury, których znajomość stanowi ważną i część kanonu wykształcenia i podstawę kształtowania patriotyzmu i świadomości narodowej młodych Polaków. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna