MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posterunek Służby Ochrony Kolei wraca do Suwałk. Funkcjonariusze mają takie uprawnienia jak policja

(tom)
Ten posterunek był niezbędny - uważa komendant Hałyk (w środku).
Ten posterunek był niezbędny - uważa komendant Hałyk (w środku). T. Kubaszewski
Reaktywacji doczekał się w sobotę posterunek Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze będą dbali o bezpieczeństwo na dużym terenie - od północnej i wschodniej granicy Polski po Sokółkę na południu oraz Olecko na zachodzie.

- Suwałki są zbyt ważnym węzłem komunikacyjnym, by pozostawić go bez zabezpieczenia - mówił Józef Hałyk, Komendant Główny SOK.

Posterunek zlikwidowano kilka lat temu. Hałyk dodaje, że głównym pomysłodawcą powrotu sokistów do Suwałk był pochodzący z tego miasta poseł, a zarazem wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Choć, jak zaznaczył, SOK pod MSWiA nie podlega. Wciąż pozostaje w strukturach PKP.

Do tej pory w naszych województwie działały tylko dwa posterunki - w Białymstoku oraz w Czeremsze. Suwałki będą trzecim. Zatrudniono tu 18 funkcjonariuszy. Ale jak zaznacza komendant Hałyk, z czasem będzie ich więcej. Na ich potrzeby odremontowano pomieszczenia w suwalskich dworcu. - Posiadamy nowoczesny sprzęt, mamy profesjonalne kadry i jesteśmy gotowi na wszystkie wyzwania - zapewnia komendant.

Na terenach kolejowych sokiści dysponują takimi samymi uprawnieniami jak policjanci. Mogą legitymować, zatrzymywać, wypisywać mandaty i używać środków przymusu bezpośredniego, czyli siły fizycznej, pałek, kajdanek, gazu oraz paralizatora. Na wyposażeniu mają także ostrą broń. W uzasadnionych przypadkach mogą z niej skorzystać. Jednocześnie przysługuje im taka prawna ochrona jak każdemu funkcjonariuszowi publicznemu.

W ubiegłym roku SOK odnotował w całej Polsce m.in. blisko 3 tys. wybryków chuligańskich w pociągach i na dworcach oraz 2,3 tys. kradzieży lub dewastacji linii kolejowych. Mandatami ukarano ponad 33 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna