Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświątne: Pożar domu przez sadzę w kominie. To jeden z wielu przypadków

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Tylko zgliszcza zostały po styczniowym pożarze domu w miejscowości Nurzec-Stacja (powiat siemiatycki). Bez dachu nad głową została 10-osobowa rodzina
Tylko zgliszcza zostały po styczniowym pożarze domu w miejscowości Nurzec-Stacja (powiat siemiatycki). Bez dachu nad głową została 10-osobowa rodzina Andrzej Zgiet
70 procent pożarów w regionie to efekt zapalenia się sadzy w kominie. A wystarczy regularne czyszczenie.

Niedziela, godz. 9.16. Strażacy dostali zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Poświątne w pow. zambrowskim. Jeszcze przed przyjazdem służb z budynku ewakuowali się mieszkańcy. Okazało się, że paliła się sadza w kominie. Na szczęście ogień nie wydostał się poza przewód kominowy i nikomu z lokatorów nic się nie stało.

To tylko jeden z dziesiątków podobnych przypadków w woj. podlaskim, których prawdopodobnie można było uniknąć. Przyczyną jest najczęściej zaniedbanie - brak konserwacji pieców i przewodów dymowych.

Tylko do połowy stycznia w woj. podlaskim doszło do 110 pożarów w domach mieszkalnych, z czego w przypadku aż 80 przyczyną było zapalenie się sadzy w kominie. Do końca stycznia w samym tylko pow. białostockim pożarów w domach jednorodzinnych było 45. 90 proc. zaczęło się od komina i sadzy.

Przez wysoką temperaturę przewód kominowy może pęknąć. - Za tym idzie dodatkowe zagrożenie - przedostanie się do pomieszczeń gorącego dymu i trujących gazów - ostrzega mł. bryg. Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

Zapalenie się drewnianej konstrukcji stropu lub dachu to jedno. Przedostający się przez szczeliny dym zawierający groźny dla zdrowia i życia tlenek węgla (zwany popularnie czadem lub cichym zabójcą) może się skończyć nawet śmiercią. Jego obecność w powietrzu możemy wykryć jedynie za pomocą specjalnych czujników. Jak jeszcze uniknąć zagrożenia? Profilaktyka.

- Dbać o stan techniczny pieców i przewodów kominowych - podkreśla Marcin Janowski. - Powinny być czyszczone raz na trzy miesiące.

Raz na rok przeglądu powinien dokonać kominiarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna