Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwanie osób zaginionych. Pomagają wszyscy

(him)
Szukanie zaginionych to często przeczesywanie terenów trudno dostępnych centymetr po centymetrze.
Szukanie zaginionych to często przeczesywanie terenów trudno dostępnych centymetr po centymetrze. Archiwum
Zaginięcia to codzienność. W 2013 roku policjanci 75 razy szukali uciekiniera z placówki wychowawczej. Do poszukiwań rusza "kto żyw", nawet na kilka dni

Statystycznie każdego dnia warmińsko-mazurscy policjanci otrzymują zgłoszenia o zaginięciu przynajmniej pięciu osób.

Pierwsza kategoria

- Osoba zaginiona I kategorii to ktoś, kto nagle opuścił ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia na jego szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo uzasadniających podejrzenie zagrożenia dla życia, zdrowia lub wolności tej osoby - tłumaczy Anna Fic, rzeczniczka warmińsko-mazurskich policjantów.

W szczególności są to potencjalni samobójcy, dzieci do lat 15, których zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy, bądź osoby, które z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mogą kierować swoim postępowaniem albo wymagają opieki lub pomocy innych.

Codzienne zgłoszenia

Tylko w minioną środę policjanci w regionie przyjęli zgłoszenia o zaginięciu czterech osób z tej kategorii. Każda z tych spraw była inna.

Policjanci z Olsztyna szukali 7-letniej dziewczynki. Szła razem z mamą i młodszym rodzeństwem ulicą i nagle uciekła. Matka krzyczała, szukała dziewczynki, ale bez skutku. Zgłosiła zaginięcie 7-latki.

Dziecka szukało 50 policjantów. Po czterech godzinach dziewczynka znalazła się na klatce schodowej bloku swojej babci. Powodem ucieczki 7-latki było to, że dzień wcześniej mama nie kupiła jej słodyczy.

Tego samego dnia ok godz. 22 do nidzickich policjantów zgłosiła się kobieta zaniepokojona zniknięciem syna. 24-letni mieszkaniec gminy Janowiec Kościelny wyszedł z domu ok. godz. 15. Policjanci ruszyli na poszukiwania, informację przekazali też do innych jednostek. 24-latka policjanci odnaleźli w Warszawie.

Funkcjonariusze ze Szczytna szukali 58-letniej pensjonariuszki domu pomocy społecznej. Okazało się, że kobieta pojechała pociągiem do Ełku, aby odwiedzić znajomego. Ełccy policjanci odnaleźli ją w jego mieszkaniu.

Od kilku dni trwa akcja poszukiwawcza na jeziorze Durąg w gminie Ostróda. Pontonem na ryby wybrali się 30-letni mężczyzna i 16-letni chłopak. Gdy natknęli się na lód, z pontonu uszło powietrze. Obaj wpadli do wody. 30-latek zdołał dopłynąć do brzegu, nastolatek zniknął pod wodą.

Alarm w jednostce

- Statystycznie każdego dnia do jednostek policji na Warmii i Mazurach zgłaszanych jest przynajmniej pięć spraw dotyczących zaginięć osób. Rekordzistę, uciekiniera z placówki wychowawczej w 2013 roku szukaliśmy 75 razy. Każda sprawa jest ważna i tak samo przez nas traktowana. Bo chodzi o człowieka. W sumie zakończyliśmy 2060 poszukiwań, co do skuteczności plasuje nas na drugim miejscu w Polsce - informuje koordynator Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Aż 233 razy w ubiegłym roku policjanci szukali osób zaginionych z pierwszej kategorii. To sytuacje, które wymagają szczególnego zaangażowania i dużych sił do poszukiwań, ogłoszenia alarmu w jednostce. Często policjantów wspierają wtedy eksperci z innych służb i specjalistyczny sprzęt np. śmigłowce, sonary. W 231 przypadkach sprawy zakończyły się pomyślnie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna