Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat grajewski w żółtej strefie na mapie zakażeń! Niepokojąca sytuacja w ZOL-u w Szczuczynie

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Powiat grajewski znalazł się na mapie zakażeń w strefie żółtej.
Powiat grajewski znalazł się na mapie zakażeń w strefie żółtej. Źródło: Pixabay
Powiat grajewski - jako pierwszy z województwa podlaskiego - dołączył dziś do grupy żółtych powiatów na mapie zakażeń koronawirusem. Oznacza to, że od jutra (14 sierpnia) będą panowały tam dodatkowe obostrzenia epidemiologiczne i większy rygor dla mieszkańców powiatów. Jak wygląda sytuacja w Grajewie? I jakie konkretnie obostrzenia zostały nałożone na powiat?

Powiat grajewski trafił dziś na listę obszarów oznaczonych kolorem żółtym. Od jutra na terenie powiatu zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. To efekt rosnącej liczby zakażonych osób. W powiecie grajewskim są obecnie aktywne dwa ogniska koronawirusa: w Szpitalu Miejskim w Grajewie oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Szczuczynie.

Aktualne dane o zakażeniach

- Obecnie w powiecie grajewskim mamy 35 osób w izolacji domowej (czyli ludzi chorych, którzy przebywają w domu), 6 osób jest hospitalizowanych (zakażeni dodatnio), pod nadzorem sanitarnym jest 81 osób, ale ta ilość się zmniejszy w najbliższym czasie - mówi Jerzy Jan Nikliński, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Grajewie.

Jednym z największych ognisk w województwie jest to w grajewskim szpitalu. Chorych jest tak dużo, że oddział obserwacyjno-zakaźny został zamknięty, co wynika głównie z trudności w obsadzeniu oddziału kadrą medyczną. Wszyscy pacjenci oddziału zostali rozesłani do innych ośrodków w celu kontynuacji leczenia.

Jeden z lekarzy z grajewskiego szpitala przebywa w ciężkim stanie w Szpitalu MSWiA w Warszawie, a drugi lekarz przebywa w białostockim szpitalu. Inne osoby z personelu medycznego, które są chore, pozostają w izolacji domowej i ich stan jest dobry.
Pozostałe oddziały szpitala w Grajewie funkcjonują normalnie. Wszystkim pacjentom, którzy są przyjmowani do szpitala robione są testy na COVID-19.

- Niepokoi nas ognisko, które pojawiło się ostatnio w ZOL-u w Szczuczynie, gdzie przebywa obecnie 38 pacjentów - przyznaje Nikliński. Na chwilę obecną potwierdzono zakażenie czworga pracowników zakładu, którzy są izolowani, a ich rodziny pozostają w kwarantannie. Badaniom na obecność koronawirusa poddano w poniedziałek wszystkich pracowników, a we wtorek - pacjentów. Czy pacjenci zostali zakażeni, tego jeszcze nie wiemy, bo ciągle czekamy na wyniki.

Trudna sytuacja w powiecie

Jerzy Jan Nikliński przyznaje, że sytuacja nie jest łatwa. Choć epidemia w szpitalu w Grajewie została opanowana, to pod znakiem zapytania pozostaje rozwój sytuacji w ZOL-u w Szczuczynie. Poza dwoma ogniskami w powiecie, pojawiają się też pojedyncze przypadki zakażeń.

- Mamy chorych w Grajewie, dziś pojawiły się dwa nowe przypadki w Wąsoczu - mówi państwowy powiatowy inspektor. Mieliśmy też jedną osobę, która była na pielgrzymce w Częstochowie i zaraziła trzy osoby.

Jerzy Jan Nikliński ma nadzieję, że sytuacja w powiecie zostanie opanowana i nie stanie się on strefą czerwoną. Jak podkreśla, wiele zależy od mieszkańców i apeluje o przestrzeganie obostrzeń, częste mycie rąk, noszenie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. Zaleca również korzystanie z sezonowych szczepień przeciwko grypie.

- Jeśli, nie daj Boże, nałożą się na siebie zwykła grypa oraz COVID-19, to wtedy może dojść do dramatów. Musimy zrobić wszystko, aby ograniczyć to ryzyko.

Jakie obostrzenia panują w strefie żółtej?

W powiecie w strefie żółtej na widowni wydarzeń sportowych czy kulturalnych może zasiadać 25 proc. widzów

Gastronomia
Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Jedna osoba na 4 m kw.

Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Kościoły
Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
100 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

Transport zbiorowy

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

a) 100 % liczby miejsc siedzących albo

b) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Maski

Obecnie jest obowiązek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m;

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

4) w obiektach handlowych lub usługowych;

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Handel
Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna