MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz za pomocą gotówki. Ile wyniesie nowy limit płatności gotówką, który ma zacząć obowiązywać? (WIDEO)

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zgodnie z prawem, nowy limit płatności między przedsiębiorcami w postaci gotówki zostanie obniżony z 15 tys. zł do 8 tys. zł. Zmiany dotkną także konsumentów, w ich przypadku limit wyniesie 20 tys. zł. – W praktyce spowoduje to zwiększenie kosztów funkcjonowania, zwłaszcza małych i średnich firm oraz ograniczenie dokonywania transakcji dla wielu konsumentów – mówi nam Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak będzie można dokonać płatności powyżej tej kwoty? Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

Co dalej ze zmianą limitów płatności gotówkowych?

Od nowego roku ograniczony zostanie limit możliwości płacenia gotówką między przedsiębiorcami oraz w transakcjach klient-przedsiębiorca. Przedsiębiorcy będą mogli płacić gotówką do kwoty 8 tys. zł, a klienci do 20 tys. zł.

Abramowicz zwraca uwagę, że może dojść do sytuacji, w której dokonywanie transakcji w formie bezgotówkowej stanie się obowiązkowe.
Abramowicz zwraca uwagę, że może dojść do sytuacji, w której dokonywanie transakcji w formie bezgotówkowej stanie się obowiązkowe. 123RF

Limit płatności zmieniono za sprawą ustawy o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak zapłacisz po przekroczeniu limitu?

Transakcje bezgotówkowe to rozliczenia finansowe dokonywane pieniędzmi w formie znaków cyfrowych, czyli bez użycia gotówki. Płatność bezgotówkowa polega na elektronicznym transferze środków pieniężnych między dwoma kontami bankowymi – możemy przeczytać na rządowych stronach.

Będziemy musieli wykorzystać jeden ze sposobów płatności bezgotówkowej, do której należą:.

  • płatność kartą płatniczą,
  • płatność kartą płatniczą online,
  • płatność BLIK,
  • internetowe zlecenie przelewu bankowego.

Nowe limity to ograniczenie dokonywania płatności dla wielu konsumentów

– Według urzędników wprowadzenie tego rozwiązania ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego, ale w praktyce spowoduje to zwiększenie kosztów funkcjonowania, zwłaszcza małych i średnich firm, ograniczenie dokonywania transakcji dla wielu konsumentów, ponieważ około 30 proc. z nich nie posiada konta w banku – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Poza tym bezpieczeństwo obrotu ulegnie zmniejszeniu, ponieważ obecnie mamy do czynienia z zatorami płatniczymi, co oznacza, że płatność gotówką stanowi pewność otrzymania zapłaty oraz szybkość obrotu gotówki w gospodarce – mówi i dodaje, że nie jest to dobre rozwiązanie i przypomina, że obecnie obowiązujące limity są „dość mocno wyśrubowane”. W opinii rzecznika limity powinny zostać zwiększone.

Abramowicz w rozmowie z nami zwraca uwagę, że płatności dokonywane za pośrednictwem banków nie są bezkosztowe i podaje, że w skali roku „wcale nie są takie małe”, szczególnie dla małej firmy. Jednocześnie zwraca uwagę, że część konsumentów nie posiada konta bankowego, a nie ma też obowiązku posiadania, czy zakładania takowego. – To z kolei ograniczy możliwości takich osób – podkreśla.

– Do tego dochodzą wspomniane zatory płatnicze. Obecnie wiele firm ma kłopoty z dokonywaniem płatności, a w momencie zapłaty gotówką – pewność zapłaty jest gwarantowana – tłumaczy. – Do tego zmniejszy się szybkość przepływu gotówki w gospodarce – dodaje.

Abramowicz zwraca uwagę na fakt, że wiele małych firm w dalszym ciągu posługuje się gotówką, ponieważ jest to dla nich wygodne oraz tańsze. Jaka to jest skala? – Uważam, że duża, a ograniczenie tej możliwości spowoduje złe skutki dla gospodarki, zwłaszcza dla sektora MŚP – podsumowuje.

Transakcje w formie bezgotówkowej staną się obowiązkowe?

Rzecznik MŚP, jeszcze na etapie prac nad projektem, skierował do minister finansów pismo, w którym przedstawił swoje uwagi w zakresie przepisów wprowadzających limity obrotu gotówkowego. W piśmie skierowanym 23 maja 2023 roku do Agnieszki Kaczmarskiej, Szefowej Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, napisał m.in., że „zmniejszenie limitu płatności gotówką do 8 tys. zł jest rozwiązaniem nieuzasadnionym ekonomicznie (inflacja) oraz funkcjonalnie, gdyż już obecny limit 15 tys. zł jest dla przedsiębiorców bardzo uciążliwy i niepraktyczny”.

Rzecznik MŚP wskazuje, że zaproponowane uregulowania mają na celu popularyzację płatności bezgotówkowych, jednak mogą doprowadzić do utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej przedsiębiorcom, którzy dotychczas opierali się na transakcjach gotówkowych. Dodatkowo w jego opinii mogą prowadzić do poszukiwania przez uczestników rynku rozwiązań mających na celu utrudnienie konsumentom dokonywania płatności w formie gotówkowej.

Abramowicz zwraca uwagę, że w proponowanej ustawie o zmianie ustawy o usługach płatniczych wprowadza się rozwiązania eliminujące możliwość ograniczania przez akceptantów oferty zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej. Po wejściu w życie tych przepisów może dojść do sytuacji, w której dokonywanie transakcji w formie bezgotówkowej stanie się obowiązkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna