MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pali się kilkanaście hektarów łąk. Na miejscu kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Palą się łąki w BPN. Pożarem objętych jest minimum 5 ha
Palą się łąki w BPN. Pożarem objętych jest minimum 5 ha KW PSP Białystok
Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Płonie kilkanaście hektarów łąk. Na miejscu z ogniem walczy 30 zastępów straży pożarnej, na miejsce zadysponowano też samoloty gaśnicze - dromadery oraz policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Pożar w BPN. Płoną łąki na kilkunastu hektarach

Jednostki straży pożarnej skoncentrowane są w okolicach miejscowości Zabiele w powiecie monieckim. Tam płonie kilkanaście hektarów łąk.

Szacunkowa powierzchnia pożaru waha się od pięciu do nawet kilkunastu hektaróww. Na miejscu 16 Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, w tym Grupa Operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP wraz z dronem oraz zastępy z terenu powiatu augustowskiego i grajewskiego, a także pracownicy BPN - informował po godz. 14, Piotr Chojnowski, rzecznik prasowy podlaskich strażaków.

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM. ZOBACZ WIDEO

od 16 lat

W ugaszeniu pożaru pomagają też dwa dromadery z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz śmigłowiec wraz z tzw. "Bambi Bucket" o pojemności trzech tysięcy litrów. Gaszenie pożaru utrudnia trudno dostępny teren oraz silnie wiejący wiatr.

Do walki z pożarem traw w Biebrzańskim Parku Narodowym leci policyjny Black Hawk wyposażony w worek do gaszenia - informował około godz. 16 Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

AKTUALIZACJA (godz. 19.30)

Łącznie policyjni lotnicy wspólnie ze strażakami na pokładzie Black Hawka wykonali 20 zrzutów, czyli 60 ton wody. Wodę pobierali z pobliskiej rzeki Brzozówka, tj. około 1,5 km od miejsca objętego pożarem.

Choć warunki atmosferyczne, a szczególnie wiatr, utrudniały działania, zdobyte doświadczenie podczas wspólnych ze strażakami akcji gaśniczych w kraju i zagranicą oraz cykliczne szkolenia pozwoliły policyjnym lotnikom sprawnie pobierać wodę, a następnie w krótkim czasie dolecieć w rejon pożaru i dokonywać jej zrzutu dokładnie nad ustalonym miejscem - relacjonował wieczorem Tomasz Krupa. - Obecnie sytuacja jest opanowana. Na miejscu pracują strażacy, którzy przy pomocy dronów monitorują obszar - dodał.

W AKCJI POLICYJNY BLACK HAWK. ZOBACZ WIDEO

od 16 lat

AKTUALIZACJA (godz. 20.15): Pożar został opanowany. Obejmował on obszar około 13 hektarów. Obecnie na miejscu są dwie jednostki straży pożarnej z powiatu sokólskiego, które będą w nocy dozorować teren.

Zagrożenie przeciwpożarowe w Podlaskiem

W Podlaskiem obowiązuje alert przeciwpożarowy. W weekend miały już miejsce pożary lasów, m.in. w powiatach:

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego w 2020 roku

Przed trzema laty - w kwietniu 2020 roku doszło do wielkiego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień strawił ponad pięć tysięcy hektarów unikalnej na skalę światową przyrody. W gaszeniu pożaru brało ponad tysiąc strażaków z całego kraju. Po tygodniu pożar udało się opanować. Przyczyną ówczesnego pożaru było podpalenie - prawdopodobnie zaczęło się od tzw. wypalania traw.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się ponad 5 tysięcy hektarów. Sytuacja jest opanowana, pożar został ugaszony (26.04.2020)

Biebrzański Park Narodowy to największy tego typu park w Polsce. Jego powierzchnia to około 59 tys. ha. W Parku zachowały się wyjątkowe przyrodniczo obszary bagienne. Park zamieszkuje wiele rzadkich gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych oraz łosi.

Biebrzański Park Narodowy płonie. Pożar i dym widoczne z kilkunastu kilometrów

Biebrzański Park Narodowy płonie. Pożar i dym widoczne z kil...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pali się kilkanaście hektarów łąk. Na miejscu kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna