MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w domu jest cenna

MARZENA SMORĘDA www.echodnia.eu
www.echodnia.eu
Praca domowa kobiet jest wciąż niedoceniana, a przecież ma swoją wymierną wartość

Praca w domu, to oprócz wychowywania dzieci, takie czynności jak pranie, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów - w sumie około 200 różnych czynności w ciągu dnia.

Fundacja MaMa, organizacja pozarządowa, działająca na rzecz praw matek w Polsce twierdzi, że praca domowa kobiet jest niedoceniana i deprecjonowana, często także przez nie same i chciałaby, aby pracę na rzecz domu i rodziny, opiekowanie się dziećmi lub osobami starszymi uznano w Polsce za dobro publiczne i wartość społeczną.

- Kobiety, które zmuszone są z różnych powodów zrezygnować z zawodowych ambicji i zajmować się domem, mogą być rozdrażnione i przygnębione taką zbyt długo trwającą sytuacją. Ważne jest, aby czuły się ważne i doceniane za trud, który wkładają w wydawać by się mogło codzienne i prozaiczne czynności.

Dobrze jest przecież mieć świadomość, że praca w domu nie jest bezwartościowa - dwa tysiące złotych miesięcznie to ich wkład w comiesięczny budżet rodziny - mówi Krzysztof Gąsior, psycholog.

Fundacja proponuje także, by kobiety pracujące w domu miały zabezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne. Istniejąca sytuacja tak zwanych kobiet niepracujących jest bowiem dla nich krzywdząca i w żaden sposób nie zabezpiecza ich na przyszłość.

Fundacja chce również rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi oraz form pomocy w opiece nad osobami starszymi, a także promocji partnerskiego modelu rodziny, co w znacznym stopniu ułatwiłoby zmianę życiowej sytuacji kobiet, które chcą godzić pracę zawodową z pracą na rzecz rodziny.

Do tej pory w Polsce nie ma kompleksowej polityki rodzinnej i ujednoliconych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji rodzin.

- Kobiety powinny mieć możliwość nie tylko wyboru drogi życiowej, ale także wsparcie instytucji, zajmujących się opieką nad dziećmi czy starszymi i chorymi członkami rodzin - dodaje Krzysztof Gąsior.

Źródło: Kobieta (nie)pracująca - www.gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna