MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w żłobku pod lupą. Jak powinna wyglądać? Jakie trzeba mieć wykształcenie? Sprawdzamy przepisy

Magdalena Ignaciuk
Kto może pracować w żłobku?
Kto może pracować w żłobku? freepik.com
Żłobek to dla wielu dzieci pierwszy etap edukacyjny. Moment rozstania z rodzicami bywa bolesny, ponieważ zwykle dotyczy dzieci około pierwszego, drugiego roku życia, które nie są jeszcze samodzielne i potrzebują troskliwego opiekuna. Kto może zostać pracownikiem żłobka? Jakie wykształcenie musi mieć opiekunka, a jakie dyrektor placówki tego typu? Czy do pracy w żłobku niezbędne jest wyższe wykształcenie? Sprawdziliśmy aktualne przepisy.

Spis treści

Praca w żłobku to ciężki kawałek chleba

Praca w żłobku, teoretycznie, wydaje się całkiem łatwym zadaniem. Niektórzy myślą, że polega na zabawie z dziećmi, dbaniu o higienę i nakarmieniu w odpowiednim momencie. Pamiętajmy jednak, że to praca z grupą małych dzieci, każde z nich ma inne potrzeby, często borykają się z ogromną tęsknotą za rodzicami. Zorganizowanie sensownych zajęć, które pozwolą dzieciom zdobyć nowe umiejętności, rozwinąć się, a także będą przyjemnym spędzeniem czasu, to bardzo eksploatujące zadanie.

Opiekun w żłobku przez cały czas musi działać na najwyższych obrotach. Nie ma miejsca na nudę, odpoczynek, przerwę. Czasem wydaje się, że drzemka dzieci to czas na kawę, ale są to bardzo rzadkie sytuacje, bo to zwykle czas na uzupełnienie dokumentacji, przygotowywanie zajęć plastycznych, wysłanie stęsknionym rodzicom zdjęć dzieci, kontakt z rodzicami, przygotowanie sali do dalszych zabaw, a także opiekowanie się dziećmi, które jeszcze nie śpią lub już nie śpią. Tak więc, zanim podejmiemy pracę w żłobku, trzeba zastanowić się, czy jesteśmy w stanie pracować w taki sposób. Dodajmy do tego jeszcze hałas, w którym przebywamy przez cały dzień. Otrzymywanie zbyt wielu bodźców jednocześnie bywa naprawdę wyczerpujące.

Kto może być dyrektorem żłobka?

W Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 przedstawiono zasady funkcjonowania żłobków i klubów dziecięcych. Ustalono również, jakie wykształcenie powinna posiadać osoba podejmująca pracę w placówce tego rodzaju. Dyrektor żłobka to osoba, która kieruje pracą całej instytucji. Może być to osoba posiadająca:

  • wykształcenie wyższe i co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy z dziećmi;
  • wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz 5 lat doświadczenia w pracy z dziećmi.

Wykształcenie opiekunów w żłobku

Wykształcenie opiekunów w żłobku lub klubie dziecięcym również zostało konkretnie opisane w przytoczonej już ustawie.

Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba:

  • posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, pedagoga społeczno-wychowawczego, pedagoga wczesnej edukacji, terapeuty pedagogicznego lub
  • która ukończyła studia lub studia podyplomowe na kierunku lub specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia wspierania rozwoju i kształcenia lub psychologia wychowawcza.

Opiekunowie w żłobku będą funkcjonariuszami publicznymi. Zmiany w żłobkach >>>

Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być także osoba, która odbyła nie wcześniej niż 2 lata przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun szkolenie z udzielania dziecku pierwszej pomocy oraz posiada co najmniej wykształcenie wyższe na dowolnym kierunku, którego program obejmuje zagadnienia związane z opieką nad małym dzieckiem lub jego rozwojem i odbyła 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności.

Może być to również osoba, która posiada co najmniej średnie lub średnie branżowe i:

  • ma co najmniej roczne doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 (jeśli osoba nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun, zobowiązana jest w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku opiekuna odbyć 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności) lub
  • przed zatrudnieniem jako opiekun w żłobku lub w klubie dziecięcym odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem opiekuna.

Ile dzieci może być w grupie żłobkowej?

Pod opieką jednej osoby może przebywać maksymalnie ośmioro dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko poniżej pierwszego roku życia, jedna osoba może sprawować opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci.

Te osoby nie mogą zostać zatrudnione w żłobku

Opiekunem, pielęgniarką, położną ani wolontariuszem w żłobku lub w klubie dziecięcym nie może być osoba, która:

  • jest lub była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz której władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona;
  • nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego (w przypadku, gdy taki obowiązek został nałożony przez sąd);
  • została skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna