Spis treści
Co kupić na prezent pod choinkę?
Preply zbadał świąteczne zwyczaje Polaków i przygotował ranking najpopularniejszych świątecznych zwyczajów. Okazuje się, że Polacy lubią praktyczne prezenty.
Jak wynika z badania „Boże Narodzenie – zwyczaje, oczekiwania i plany” przygotowanego przez Preply, dla 75% Polaków nieodłącznym elementem świątecznej tradycji są prezenty. Najczęściej wybieranymi przez nich upominkami dla bliskich są
- kosmetyki i perfumy (71%),
- karty podarunkowe (69%),
- biżuteria i zegarki (65%),
- książki (64%),
- elektronika (61%),
- akcesoria modowe (56%).
40% ankietowanych twierdzi, że dobrym pomysłem na prezent są materiały do nauki języka, takie jak książki, kursy online czy aplikacje.
– Z wyników badania można wywnioskować, że Polacy podchodzą do świątecznych prezentów całkiem rozsądnie. Takie praktyczne upominki zmniejszają ryzyko, że prezent nie przypadnie do gustu obdarowywanej osobie, choć okazuje się, że co piątemu Polakowi zdarzyło się oddać lub sprzedać coś, co otrzymał pod choinkę – zauważa Sylvia Johnson z Preply.
Polacy często dają też w prezencie pieniądze. 44% osób biorących udział w badaniu deklaruje, że to prezent, jaki chcieliby znaleźć pod choinką.Z drugiej strony, co czwarty respondent twierdzi, że najchętniej w ogóle nie kupowałby prezentów, a 32% uważa, że Boże Narodzenie to święto komercyjne.
Dla ponad połowy Polaków gwiazdkowe upominki wiążą się ze sporym obciążeniem finansowym. Mamy też swoje sposoby na zmniejszenie wydatków. 35% Polaków szuka upominków już w listopadzie, korzystając z promocji na Black Friday, a 13% decyduje się na zakup z odroczoną płatnością.
Święta Bożego Narodzenia. Co jest ważniejsze od prezentów i choinki?
Z badania wynika, że w tym dniu najważniejsza jest dla nas rodzina. Jeżeli chodzi o kultywowane bożonarodzeniowe zwyczaje, ankietowani byli wyjątkowo zgodni. Aż 85% osób między 18 a 65 rokiem życia dzieli się opłatkiem. Drugi w kolejności zwyczaj, który znalazł się na podium to ubieranie choinki, deklarowane przez 83% ankietowanych. Prezenty, z wynikiem 78%, znalazły się na trzecim miejscu.
Choć zwyczaje związane z duchowością i religią znalazły się dalej na liście, raport Preply pokazuje, że 64% Polaków pozostawia na stole dodatkowe nakrycie, a 60% umieszcza sianko pod obrusem. Zachowanie postu deklaruje 53% ankietowanych, modlitwę przed kolacją 52%, a udział na pasterce 41%.
– Mimo że Polacy, zwłaszcza młodsze pokolenia, są otwarci na kulturę zachodnią, to w kwestii Bożego Narodzenia pozostają wierni lokalnym tradycjom. Wiele zachodnich zwyczajów, np. Christmas stockings czy Secret Santa, nie są popularne. Owszem, Polacy noszą świąteczne sweterki, a 25% ankietowanych woli słuchać zagranicznych piosenek o Bożym Narodzeniu niż rodzimych kolęd, ale w kwestii obchodzenia Wigilii są dość konserwatywni – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.
Tradycyjnie prezentuje się również polski stół wigilijny. Ponad połowa Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje, że przygotowuje na tę okazję 12 potraw, a 70% – że na ich stół trafiają wyłącznie klasyczne polskie dania. Najpopularniejsze są
- pierogi z kapustą i grzybami (79%),
- barszcz czerwony z uszkami (75%),
- smażony karp (66%),
- makowiec (57%),
- kompot z suszonych owoców (55%),
- ryba po grecku (51%).
Co piąta osoba wplata jednak w świąteczne menu dania pochodzące z innych krajów czy kultur.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?