Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwym ojcem był mnich, czyli nieprawdziwa metryka

Tomasz Kubaszewski
Suwałki. 3 grudnia powinny obchodzić 300-lecie swojego istnienia. Ale obchodów w czwartek nie było, gdyż przyjmuje się, że nadanie praw miejskich nastąpiło później. - To fałszowanie historii - twierdzą niektórzy badacze.

- Suwałki są o pięć lat starsze niż się przyjmuje - twierdzą badacze historii regionu Małgorzata Janusz-Konopelko i Eugeniusz Janusz.

Dodają, że przyjęcie zafałszowanej daty może mieć związek z czasami PRL. Władzom było bowiem nie na rękę to, że Suwałki stworzyli kameduli - w tamtych czasach Kościół nie miał prawa kojarzyć się z czymś pozytywnym.

- Za polskiej demokracji ten błąd wciąż jest powielany - mówią badacze, apelując do władz miasta o dokonanie stosownej korekty.

300-lecie miasto powinno więc obchodzić w czwartek. 3 grudnia 1715 r. ojciec Ildefons, przeor rezydujących na Wigrach kamedułów, do których należały rozległe tereny wokół klasztoru (300 km kw.), zaprosił do siebie m.in. wójta wsi Suwałki Symeona Podbielskiego. Wręczył mu akt nadania praw miejskich. Można więc powiedzieć, że ojciec Ildefons był „ojcem” miasta. Wójt stał się burmistrzem, a mieszkańcy mogli organizować dodatkowe targi i jarmarki, zostali też zwolnieni z pańszczyzny na rzecz klasztoru. Z dokumentów wynika, że działo się to za zgodą króla Augusta II Mocnego, który pięć lat później, 2 marca 1720 r., nadał Suwałkom dodatkowe przywileje. Ale - jak zauważają M. Janusz-Konopelko i E. Janusz - August II zrobił to już w stosunku do miasta, a nie wsi.

Jednak w oficjalnych dokumentach jako datę nadania Suwałkom praw miejskich podaje się rok 1720.

- Tak się przyjęło, ale w poważnych opracowaniach zawsze podkreśla się też to, co zdarzyło się w 1715 r. - mówi Andrzej Matusiewicz, najbardziej znany suwalski historyk. - Król potwierdził wcześniejsze decyzje kamedułów. Pamiętajmy przy tym, że powstawanie miasta było długotrwałym procesem, który, żeby niczego nie przekręcić, najlepiej przedstawiać opisowo.

A czy w czasach PRL datę 3 grudnia 1715 r. pomijano celowo?

- Trudno mi autorytatywnie wypowiedzieć się w tej kwestii - odpowiada Matusiewicz. - Ale tego, że tak właśnie było, wykluczyć pewnie nie można.

Kamil Sznel z suwalskiego ratusza zapewnia z kolei, iż obecne władze miasta nie upierają się przy jednej dacie.

- Rok 1720 traktujemy jako zakończenie procesu tworzenia miasta, który rozpoczął się 10 lat wcześniej - dodaje. - Nasze obchody 300-lecia nadania Suwałkom praw miejskich rozpoczęliśmy już w 2010 r., a różne związane z tym uroczystości potrwają aż do roku 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna