MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawomocny wyrok 3 lat więzienia dla byłej księgowej skazanej za przywłaszczenie z konta uczelni w Łomży prawie 1,2 mln zł

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oskarżona nie była w przeszłości karana. Zdaniem sądu odwoławczego okoliczności towarzyszące tej sprawie, jak również stopień winy i społecznej szkodliwości zarzucanego jej czynu, przemawiają jednak za orzeczeniem kary pozbawienia wolności bez zawieszenia
Oskarżona nie była w przeszłości karana. Zdaniem sądu odwoławczego okoliczności towarzyszące tej sprawie, jak również stopień winy i społecznej szkodliwości zarzucanego jej czynu, przemawiają jednak za orzeczeniem kary pozbawienia wolności bez zawieszenia Izabela Krzewska/ Polska Press
Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w czwartek (9.03) odwołanie obrony i utrzymał wyrok dla Jadwigi D.-G. Kobieta została prawomocnie skazana na 3 lata więzienia. Prócz 20 tys. zł grzywny i 5-letniego zakazu wykonywania zawodu, sąd orzekł też obowiązek naprawienia szkody. To prawie 1,2 mln zł.

- Działanie z premedytacją, z niskich pobudek, z nadużyciem zaufania pracodawcy, długotrwałe pozostawanie w przestępczym zamiarze, wyrządzenie uczelni bardzo wysokiej szkody - te okoliczności świadczą o przejawach zdemoralizowania oskarżonej, co uzasadnia długotrwałą resocjalizację w warunkach zakładu karnego - uzasadniał decyzję sędzia Sławomir Wołosik.

Zarzuty postawione niekaranej dotąd Jadwidze D.-G. obejmują okres stycznia 2011 r. do lutego 2013 r. Kobieta była wtedy główną księgową w wyższej szkole w Łomży (kwestorem) i - co potwierdzono prawomocny wyrokiem - przez dwa lata nielegalnie dorabiała do pensji. Na prywatne konta oskarżona przelewała bezprawnie pieniądze uczelni. Robiła to m.in. tytułem nierozliczonych zaliczek (według biegłych prawie 120), czy fikcyjnych ryczałtów.

Czytaj też:

- Biegli stwierdzili, że po wpłynięciu zaliczek z uczeni oskarżona wydawała pieniądze na spłatę własnego kredytu hipotecznego, kilku pożyczek, płatności w sklepach, stacjach paliw, zapłaty za rachunki za prąd, telefon, telewizję, podatek od nieruchomości, a nawet na wpłatę na zakup samochodu czy też rezerwację hotelu w Honolulu - wymieniał sędzia Wołosik z Sądu Apelacyjny w Białymstoku.

Jak wyliczyli śledczy, w ciągu dwóch lat nielegalnego procederu oskarżona przywłaszczyła w sumie nieco ponad 1 mln 174 tys. zł. I taką też kwotę szkody uznały sądy obu instancji.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył pełnomocnik właściciela placówki. Wcześniej audytorzy przejrzeli jej księgowość stwierdzając szereg finansowych nieprawidłowości.

Zobacz także:

Oskarżona nie przyznała się do winy. Utrzymywała, że przelewów na swoje konto dokonywała przy przyzwoleniu, a nawet na polecenie wspomnianego pełnomocnika (księdza), który podejmował decyzje finansowe. Kwestor twierdziła, że wypłacała mu gotówkę na różne cele - w tym prezenty dla duchownych, sękacze, ryby, wędliny, cukierki, bardzo drogie alkohole, czy darowiznę 30 tys. zł dla biskupa.

Dowodów na potwierdzenie jej wersji nie znaleziono.

- Nie można przyjąć, że w interesie właściciela szkoły oskarżona zdecydowała się na bezprawne działania - skwitował sędzia Wołosik.

Ponad rok temu Jadwiga D.-G. została skazana przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce. Ten wymierzył jej karę 3 lat pozbawienia wolności. Orzekł też o obowiązku naprawienia szkody w całości, grzywnę w wysokości 20 tys. zł oraz 5-letni zakaz zajmowania stanowisk związanych z rozliczaniem finansowo-księgowym w placówkach edukacyjnych.

Po oddaleniu apelacji obrońców (ci wnosili o uniewinnienie, złagodzenie kary lub cofnięcie sprawy do ponownego rozpoznania), wyrok jest prawomocny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna