Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes łomżyńskiego MPEC-u poinformował, że wzrost cen ciepła nie dotknie mieszkańców Łomży

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Dzięki produkcji prądu przez MPEC mieszkańcy Łomży nie zapłacą więcej za ciepło.
Dzięki produkcji prądu przez MPEC mieszkańcy Łomży nie zapłacą więcej za ciepło. MPEC Łomża
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla ciepła Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Łomży. Nowe stawki zakładały, że cena ciepła w Łomży wzrośnie o ok. 8%. Jednak w wyniku sprzedaży przez przedsiębiorstwo energii elektrycznej cena dla odbiorców w Łomży nie wzrośnie.

Wzrosty cen ciepła

W ubiegłym roku wzrosty cen ciepła dotykały cały kraj. W związku z trudną sytuacją na rynku trudno było oszacować o ile wzrosną koszty. Podwyżki nie ominęły również mieszkańców Łomży. W tym roku jak zapowiada MPEC będzie inaczej. W poniedziałek 31 lipca Urząd Regulacji Energii zatwierdził nową taryfę dla miejskiego przedsiębiorstwa. Średnia cena ciepła w Łomży według nowej taryfy miała wzrosnąć o ok. 8%.

Mieszkańcy Łomży nie zapłacą więcej za ciepło

Jednak prezes Radosław Żegalski zadeklarował, że dzięki produkcji i sprzedaży energii elektrycznej, MPEC udzieli wszystkim odbiorcom ciepła w Łomży upustu cenowego w wysokości 8%, co w konsekwencji zniweluje wzrost cen ciepła do zera.

Upust będzie naliczany każdorazowo przez 12 kolejnych miesięcy do każdej wystawionej faktury, począwszy od dnia wejścia w życie nowej taryfy dla ciepła, to jest od dnia 1 września 2023 r.. Udzielenie upustu cenowego będzie kosztowało Spółkę ok. 5 mln - poinformował prezes łomżyńskiego MPEC-u.

Obniżka mogłaby być większa

Obniżka mogłaby być jeszcze wyższa, ale MPEC musi płacić opłatę od nadmiarowych zysków z tytułu produkcji prądu.

Gdyby nie fakt, że MPEC znalazł się w gronie firm, które tytułem wprowadzonego rozporządzenia rządowego, dotyczącego opłat z tytułu rekompensat dla podmiotów produkujących i handlujących energią elektryczną, musi wpłacać do Funduszu Rekompensat co miesiąc ok 1 mln zł – to bylibyśmy w stanie udzielić znacznie większego upustu cenowego - przekazuje prezes Żegalski.

MPEC od listopada zeszłego roku produkuje też energię elektryczną. Proces przebiega w oparciu o spalanie biomasy. Do maja 2023 roku MPEC musiał wpłacić do funduszu rekompensat 2 miliony złotych. Przedsiębiorstwo informuje, że regulacje mają obowiązywać do końca tego roku, a to znaczy, że firma musi liczyć się jeszcze z wydatkiem około 5 milionów złotych.

Zobacz też:Jest zezwolenie na rozbudowę Drogi Krajowej 63 w Wygodzie. Inwestycja zakończy modernizację odcinka pomiędzy węzłami na S8 i S61

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna